Dinozaury opanowują stolicę
Piętnastometrowy Mamenchizaur rusza na boki długą szyją, obok niego można podziwiać imponujących rozmiarów Triceratopsa. Są też dwa Velociraptory. Uwaga na ogony! Wszystkie nimi machają. Najciekawsza będzie bez wątpienia animatronika zwierząt – wszystkie się poruszają i wydają dźwięki. Gatunki te, znane są z kultowego filmu „Park Jurajski” w reżyserii Stevena Spielberga, a teraz można je zobaczyć w najnowszym serialu animowanym dla dzieci „Park Jurajski: Obóz Kredowy”, dostępnym w serwisie Netflix. To właśnie z okazji premiery tego serialu gady zostały sprowadzone do Polski z Wielkiej Brytanii. Instalacja jest dostępna za darmo dla wszystkich zainteresowanych aż do pierwszego października.
Jaki dinozaur wykluje się z jaja?
Inwazja dinozaurów w centrum Warszawy nie kończy się na czterech dorosłych osobnikach. Niewątpliwie największą atrakcją jest bowiem ogromne (dwa metry wysokości, półtora metra szerokości) dinozaurze jajo, z którego stopniowo, dzień po dniu, będzie się samoistnie wykluwał mechatroniczny dinozaur.
To pierwsza tego typu instalacja na świecie. Jest ona efektem ponad tysiąca godzin pracy polskiego zespołu piętnastu specjalistów – uznanych artystów, techników oraz producentów, zafascynowanych możliwością przywrócenia prehistorycznych gadów do życia.
Dzięki ich wysiłkom dziesięciodniowy proces wykluwania się jaja dinozaura może stać się rzeczywistością. Nim to się jednak wydarzy, jajo będzie stopniowo pękać. W końcu część skorupy odpadnie, a ze środka wyłoni się młody osobnik.
Jakiego gatunku? O to właśnie Netflix pyta na stronie internetowej www.obozjurajski.pl/co-sie-wykluje w konkursie skierowanym do dzieci. Mogą one wybrać jedną z czterech zamkniętych propozycji i udzielić odpowiedzi na pytanie za co lubią dinozaury. Dwieście dzieci, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie otwarte może w nagrodę otrzymać zabawki-dinozaury, ubrania oraz gadżety z kolekcji Jurassic World.
Jajo zamknięte jest w wielkim inkubatorze inspirowanym urządzeniami z laboratorium serialu Park Jurajski: Obóz Kredowy. Jego przezroczyste ściany pozwalają na dokładną obserwację procesu wykluwania się. Dodatkowo, do urządzenia podłączone są ekrany, pokazujące parametry życiowe gada (bicie serca, puls), wilgotność w inkubatorze oraz czas pozostały do jego wyklucia. Dzięki licznikowi czasu będzie można przyjść na Plac Defilad dokładnie wtedy, gdy dinozaur wyłoni się ze skorupy. Ma się to stać 28 września i jednocześnie jest to ostatni dzień trwania konkursu. Wyklutego dinozaura będzie można podziwiać do pierwszego października.
Dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie mogą w tym czasie odwiedzić stolicy, wykluwanie się dinozaura będzie przez dziesięć dni transmitowane na żywo na stronie internetowej www.obozjurajski.pl/co-sie-wykluje.
Szczegóły techniczne
Rozmiar i ilość dinozaurów:
1 Mamenchizaur – 15 metrów długości, 4,8 metra wysokości
1 Triceratops: 9,5 metra długości, 3 metra wysokości
2 Velociraptory: 3 metry długości, 2 metry wysokości
* w rzeczywistości jaja dinozaurów osiągały do 30 cm wielkości, na potrzeby akcji jajo zostało celowo przeskalowane
Data:
piątek, 18.09.2020 - czwartek, 01.10.2020
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
PKiN
Lokalizacja:
PKiN – Pałac Kultury i Nauki
plac Defilad 1
00-901 Warszawa
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN