Jest to pierwsza taka wystawa w Polsce i jedna z pierwszych na świecie, która łączy tradycyjną narrację filmową z fascynującą technologią wirtualnej rzeczywistości. Sam film trwa około 15 minut, ale prace nad nim trwały ponad 2 lata, co pokazuje skalę zaangażowania twórców w dostarczenie widzom niezapomnianego doświadczenia.
Głównym celem wystawy jest opowiedzenie historii kapitana Władysława Sieroszewskiego, znanego pod pseudonimem „Sabała”, czyli jednego z bohaterów Powstania Warszawskiego. Życiorys kapitana to nie tylko opowieść o heroizmie, ale także o mocy ludzkiego ducha i jego wytrwałości w obliczu trudności wojny. „Sabała”, zanim wyruszył do Powstania w sierpniu 1944 roku, odebrał od swojej córki kartkę z modlitwą. Ta sytuacja miała ogromny wpływ na jego dalsze losy.
Film został stworzony przez firmę VR Heroes, a na dzisiejszym evencie pojawili się jego twórcy – Mariusz Laszuk, czyli współzałożyciel studia VR Heroes oraz producent filmu „Kartka z Powstania” i Tomasz Dobosz, będący współzałożycielem studia VR Heroes oraz reżyserem filmowym, a także goście specjalni: Sylwia Madeńska i Jakub Kucner.
Wystawa „Kartka z Powstania – virtual reality exhibition” nie tylko oddaje hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, lecz także ukazuje możliwości wirtualnej rzeczywistości w przekazywaniu wartości historycznych.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy i samodzielnego odkrywania trudnych historii Polaków z pomocą technologii VR. Warto dodać, że wstęp na wydarzenie jest całkowicie darmowy, a wystawę można zwiedzać do końca bieżącego roku: od środy do piątku w godzinach 13.00-19.00 oraz w weekendy w godzinach 11.00-16.00.
Wystawa znajduje się na pierwszym piętrze Fabryki Norblina w budynku Plater. Tworzy niezwykłe połączenie historii z nowoczesnością, co wzbogaca doświadczenie zwiedzających. Kompleks na warszawskiej Woli został wybrany na nową ekspozycję wystawy nieprzypadkowo – podczas Powstania Warszawskiego wokół Fabryki Norblina trwały zacięte walki. Brali w nich udział żołnierze Zgrupowania Chrobry II. Ulice poprzecinane były wybudowanymi przez mieszkańców barykadami. Ataki ciężkiej artylerii i bombowców następowały po sobie nieustannie. Ulica Żelazna została zdewastowana; z zabudowań fabrycznych przetrwało zaledwie dziewięć budynków. Dziś ponad 240-letnią historię tego miejsca prezentuje Muzeum Fabryki Norblina.
opis organizatora
Data:
czwartek, 09.11.2023 - sobota, 30.12.2023
Godzina 13:00
Wykonawca / Organizator:
VR Heroes
Lokalizacja:
Fabryka Norblina
ul. Żelazna 51/53
00-841 Warszawa - Wola
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN