Ponad tysiąc zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń, w tym Hartwiga, Niedenthala, Rolkego, Millera, Bohdziewicz, Musiałówny, Białej czy Łozińskiego.
Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald, reklamy i afisze wolnych wyborów, handel z łóżek polowych, „szczęki” i jugokioski, Józef Tkaczuk, pierwszy dzień wiosny, ale też narkomania, bieda i strajki.
otografia opowiada lata 90. i Warszawę tamtego czasu jak żadne inne medium. Na zdjęciach, amatorskich i zawodowych, utrwalono dekadę transformacji i jej wpływ na miasto. Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” sięga do archiwów profesjonalnych fotografów, fotoreporterów, artystów, ale i do prywatnych rodzinnych albumów. Fotografia była wtedy powszechnym sposobem zapisu rzeczywistości, która stale się zmieniała. Miastem zawładnęły kolorowe reklamy, wyrosły szklane wieżowce, na ulicach odbywał się wolny handel, szły nimi protesty i strajki.
Jak czas gwałtownych przemian uchwyciła fotografia?
W jakim stopniu pamięć o latach 90. opiera się na fotografii?
Jak widziano wtedy miasto?

foto: Chris Niedenthal Handel
Ponad 1000 zdjęć, filmów, pocztówek
W sześciu salach rozmieściliśmy ponad 1000 obiektów – zdjęć, filmów, pocztówek. Prezentujemy wiele oryginalnych materiałów: niewielkich odbitek, stykówek i projekcji slajdów. Dzięki temu fotografia jako przedmiot także stała się jednym z tematów wystawy. Części ekspozycji zostały nazwane hasłami pochodzącymi ze słownika fotografa. Odnoszą się jednocześnie do opisu rzeczywistości lat 90.: kolor, kontrast, narracja.
Profesjonaliści i amatorzy
Wybór fotografii był niełatwym zadaniem. Na wystawie zobaczysz prace:
- uznanych fotografów i fotografek: Edward Hartwig, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Anna Beata Bohdziewicz, Anna Musiałówna;
- młodych, rozpoczynających pracę w wolnych mediach: Maria Zbąska, Piotr Wójcik, Krzysztof Miller;
- artystów: Zofia Kulik, Paweł Althamer, Teresa Gierzyńska;
- fotografów prasowych: Kacper M. Krajewski, Anna Biała, Adam Marzec;
- filmowców i dokumentalistów: Marcel Łoziński, Krzysztof Kieślowski, Barbara Sass.
Pokazujemy również fotografię amatorską. Ogłosiliśmy zbiórkę zdjęć Warszawy lat 90., na którą odpowiedziało ponad 40 osób. Zdjęcia z rodzinnych archiwów stały się częścią wystawy. Ukazują one tematy nieobecne w reportażach czy sztuce.
Data:
czwartek, 20.10.2022 - niedziela, 19.02.2023
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Warszawy
Lokalizacja:
Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28–42
00–272 Warszawa
Bilety:
Bilet normalny - 12 PLN
Bilet ulgowy - 7 PLN