Celina Osiecka wciąż korzysta z analogowych metod pracy – wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni, a na koniec retuszuje tradycyjną metodą ołówkową. W efekcie każda odbitka wykonana w zakładzie jest unikalna. Dawniej wykonywała zdjęcia do dokumentów i okolicznościowe, teraz przede wszystkim pamiątkowe portrety fotograficzne.
Na wystawie pokazane zostaną fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek. Obok fotografii portretowej i okolicznościowej, przybliżony zostanie rzemieślniczy aspekt pracy fotografki – technika retuszu ołówkowego i oryginalne teczki przygotowane na egzamin czeladniczy. Zdjęcia z rodzinnego albumu Celiny Osieckiej pokażą zaś historię samego zakładu i zmieniającej się wokół niego rzeczywistości.
Wystawa Celina Osiecka. Usługi fotograficzne to nie tylko prezentacja sylwetki wyjątkowej warszawianki, ale także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego, świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości.
Kuratorka wystawy, Antonina Gugała, poznała Celinę Osiecką podczas realizacji projektu artystycznego „Fotograf warszawski.” Odwiedziła wtedy 102 stołeczne pracownie fotograficzne, w każdej zamówiła swoje portrety – zdjęcia do dyplomu. Sfotografowała także witryny ponad 80 zakładów i poznała ich historię. Spotkanie z Celiną Osiecką było początkiem bliższej znajomości i zaowocowało wystawą poświęconą fotografce i towarzyszącą ekspozycji książką.
W publikacji znajdzie się wywiad-rzeka z Celiną Osiecką oraz wybór czarno-białych portretów jej autorstwa. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dla rodzin i szkół (weekendowe spotkania rodzinne, lekcje muzealne, spacery) oraz dla dorosłych (wykłady stacjonarne i online, oprowadzania kuratorskie, spacery).
Wystawa Celina Osiecka. Usługi fotograficzne będzie otwarta od 14 maja do 16 października 2022 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52.
Muzeum jest czynne we wtorek, środę, piątek i niedzielę w godzinach od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00.
Data:
sobota, 14.05.2022 - niedziela, 16.10.2022
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Warszawskiej Pragi
Lokalizacja:
Muzeum Warszawskiej Pragi
ul. Targowa 50/52
03–733 Warszawa
Bilety:
Bilet ulgowy - 3 PLN
Bilet normalny - 5 PLN
Wstęp bezpłatny - 0 PLN