Intencją przewodnią nowych aranżacji było stworzenie spójnej opowieści o sztuce polskiej, europejskiej i światowej. Przestrzenie ekspozycyjne zostały dostosowane do współczesnych standardów. Galerie w MNW zmieniły kolorystykę, wyposażono je w profesjonalne oświetlenie, powstał system wewnętrznej komunikacji wizualnej.
Galeria Faras
Jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Do zbiorów muzealnych trafiły one dzięki polskim archeologom uczestniczącym w akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w MNW. Stanowią one dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą. To największy zbiór jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych.
- foto: Bartosz Bajerski / MNW
- foto: Bartosz Bajerski / MNW
Galerii Sztuki Średniowiecznej
W galerii zobaczymy imponujące ołtarze skrzydłowe, rzeźby zdobiące tzw. belki tęczowe, filary. Jak również liczne obiekty mniejszych rozmiarów: sprzęty liturgiczne, ołtarzyki, obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy.
Galeria Sztuki Dawnej
Prezentująca Europejskie i Staropolskie Rzemiosło Artystyczne, Malarstwo i Rzeźba od XV do XVIII wieku.
Galerii Sztuki XIX Wieku
Prezentuje w kolejnych salach najważniejsze kierunki i tendencje kształtujące oblicze sztuki w XIX wieku. Jest tu twórczość malarzy i rzeźbiarzy polskich, którą przedstawiona jest w kontekście wybranych prac reprezentantów innych narodowości.
- Stanisław Wyspiański (1869-1907), Chochoły, 1898-1899 foto: MNW
- Jacek Malczewski (1854-1929), Hamlet polski- Portret Aleksandra Wielopolskiego,1903, MP 369 foto: MNW
Galeria Sztuki XX i XXI Wieku
Kolekcje sztuki nowoczesnej i współczesnej MNW należą do największych zbiorów tego rodzaju w Polsce. To jedyna w Warszawie wielka kolekcja sztuki ostatnich 112 lat, w której najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia. Na powierzchni 700 m2 eksponowane są obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki z lat 20. i 30. Zobaczymy tu także dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże, wybrane prace z kręgu kultury niezależnej lat 80. oraz wideo i performance z ostatniego czterdziestolecia.
Galeria Wzornictwa Polskiego
To tu prezentowane są realizacje z seryjnej produkcji, popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego. Znajdziemy tu również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze.
.
Zobacz miejsca w Warszawie, które zwiedzisz za darmo:
Kulturalna Warszawa za darmo | zobacz miejsca w Warszawie, które zwiedzisz za darmo
Data:
20 września 2020 - 31 stycznia 2021
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Narodowe w Warszawie
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa - Śródmieście
Bilety:
Wtorek - Wstęp bezpłatny - 0 PLN
Bilet normalny - 20 PLN
Bilet ulgowy - 10 PLN