PRL to czasy wielu paradoksów. Z jednej strony odbudowie kraju ze zniszczeń wojennych towarzyszył ogromny społeczny entuzjazm, z drugiej – nie sposób było uciec od wzmożonej, partyjnej propagandy sukcesu, zaś skala prześladowań ze strony Służb Bezpieczeństwa nie miała precedensu w historii.
.
Przeciętny mieszkaniec ówczesnej Polski codziennie ponosił skutki nakazów i ograniczeń wynikających z niewydolności upaństwowionego przemysłu, jednak były to również czasy wzmożonej kreatywności i zaradności. Choć jakość oferty gastronomicznej, w tym dotowanych przez Państwo barów mlecznych, pozostawiała wiele do życzenia, w kawiarniach kwitło życie nie tylko towarzyskie, ale i artystyczno-literackie.
.
W ówczesnych sklepach brakowało dosłownie wszystkiego, jednak i tak ustawiały się do nich długie kolejki. To co dziś jest na wyciągnięcie ręki, było często dobrem niedostępnym dla zwykłego obywatela.
.
Celem wystawy jest pokazanie codzienności czasów PRL. Prezentowane na wystawie wnętrza i przedmioty składają się na opowieść o tym, w jaki sposób polityka „władzy ludowej” wpływała na codzienne życie dotkniętych skutkami jej działań obywateli. Są cennymi świadkami historii. Stanowią dokumentację zmieniających się realiów i potrzeb społecznych w czasach, gdy wszystko trzeba było sobie „załatwić” czy zorganizować. Mały Fiat, adapter Bambino, pralka Frania – to tylko niektóre symbole PRL, które można zobaczyć na wystawie.
poniedziałek – czwartek: 10.00 – 18.00
piątek: 12.00 – 20.00
sobota – niedziela: 10.00 – 18.00
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 12:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Życia w PRL
Lokalizacja:
Muzeum Życia w PRL
ul. Piękna 28/34
00-547 Warszawa
Bilety:
Bilet od - 20 PLN