7352 rzeczy w 21 gabinetach tematycznych są punktem wyjścia do opowiedzenia historii osób, wydarzeń i procesów, które ukształtowały współczesną Warszawę.
Wystawa nie opowiada jednej historii, nie odtwarza wprost dziejów miasta od jego początków do chwili obecnej. Podczas spaceru po staromiejskich kamienicach – w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą – każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. Do dyspozycji są również audioprzewodniki, które pozwalają zwiedzić wystawę główną krok po kroku.
Dane warszawskie
Dzięki danym można zweryfikować stereotypy i obiegowe opinie na temat Warszawy, jej mieszkańców i przestrzeni. Można też precyzyjniej wskazać, które wydarzenia i zjawiska nadały jej obecny kształt i specyfikę; co sprawiło, że Warszawa jest takim, a nie innym miastem.
Dzieje kamieniec
Dzieje przemian struktury północnej pierzei Rynku oraz elementy architektury poszczególnych kamienic są punktem wyjścia do odkrywania wydarzeń i postaci związanych z tym miejscem. Mówi o nich zarówno poświęcona im część wystawy, jak i opisy rozmieszczone w muzealnych kamienicach, które możesz odnaleźć podczas zwiedzania
Gabinet Syren Warszawskich
W Gabinecie zgromadzono 100 przedstawień Syreny. To zbiór obiektów bardzo różnorodnych pod względem gabarytów, form, kontekstów i przedmiotów, na których pojawia się Syrena, a także ich przeznaczenia. Są to zarówno przedstawienia herbowe związane z samorządem warszawskim, jak i pamiątki mieszkańców Warszawy. Znaczna część eksponatów to twórczość warszawskich artystów, którzy podejmowali temat Syreny. Chronologiczny układ pozwala dostrzec ewolucję jej wyobrażeń w czasie.
Gabinet Portretów
Portrety w Gabinecie przedstawiają ludzi związanych z Warszawą. Większość się tu urodziła albo wybrała to miejsce do życia. Niektórzy, choć mieszkali w mieście tylko przez krótki czas, odegrali znaczącą rolę w jego historii. Są wśród nich ludzie władzy, wojskowi, przedstawiciele różnych zawodów i inteligencji oraz kobiety, o życiorysach których najczęściej nic nie wiemy. W sali przechodniej prezentujemy portrety należące do wszystkich tych grup tematycznych, lecz wykonane w innych technikach niż malarstwo olejne.
Ostatnie wejście na ekspozycję odbywa się:
– na godzinę przed zamknięciem w przypadku siedziby głównej,
– na 30 minut przed zamknięciem w przypadku oddziałów.
Wystawa jest duża i czas zwiedzania może wynieść od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
Czwartek – bezpłatny wstęp na wystawę stałą, wystawa czasowa – 1 zł
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 11:00 -17:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Warszawy
Lokalizacja:
Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28–42
00–272 Warszawa
Bilety:
Bilety ulgowy - 18 PLN
Bilety normlany do - 35 PLN
Wstęp bezpłatny - czwartek - 1 PLN