Piotruś i wilk należy do najpopularniejszych dzieł Siergieja Prokofiewa, a zarazem do najbardziej znanych przykładów muzyki pisanej dla dzieci z dydaktyczną intencją. Muzyczna baśń wydaje się z pozoru „niewinna”, ale ponieważ powstała w Związku Sowieckim w 1936 roku nie mogły jej ominąć ponure konteksty historii tego miejsca i czasu. Bohaterem jest dzielny pionier Pietja, któremu udaje się samodzielnie schwytać wilka (wbrew przestrogom zrzędliwego dziadka) i w radosnej paradzie powieść go do ZOO. Przesłanie dla młodzieży radzieckiej było dość czytelne – oto tryumf silnego człowieka nad naturą, wbrew siłom ancien régime’u (uosabianego przez dziadka-defetystę).
Podczas prawykonania w moskiewskim Centralnym Teatrze Dziecięcym partię recytująca wykonać miała popularna aktorka Natalija Sac, wszakże z powodu choroby zastąpiono ją w ostatniej chwili, co zmniejszyło zainteresowanie premierą. Dzieło jednak miało wkrótce odnieść wielki sukces (Natalija Sac wystąpiła w nim raz, ale wkrótce trafiła do gułagu, co cudem przeżyła; sam Prokofiew także miał doświadczyć niełaski sowieckiego reżimu, choć uniknął najgorszego…).
Po latach dzieło, wolne już od politycznych kontekstów, nadal cieszy swym wdziękiem, dowcipem, melodyczną urodą i przemyca element poznawczy – pomysłową prezentację młodym słuchaczom poszczególnych instrumentów (oraz „motywów przewodnich”), odpowiadających bohaterom opowieści. W oryginalnej partyturze flet przypisany jest ptakowi, obój – kaczce, klarnet – kotu, fagot – dziadkowi, brzmienie grupy rogów towarzyszy występom wilka, a smyczków – Piotrusia.
Grupa myśliwych, którzy pragną upolować wilka, ilustrowana jest brzmieniami perkusyjnymi. Podczas czerwcowego koncertu dedykowanego zwłaszcza młodym słuchaczom w rolę narratora wcieli się popularny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, realizator telewizyjny oraz prezes Związku Artystów Scen Polskich, Paweł Królikowski. Dzieło zabrzmi w aranżacji na kwintet instrumentów dętych blaszanych.
[Piotr Maculewicz]
W programie:
Siergiej Prokofiew Piotruś i wilk op. 67
Zapraszamy rodziców z dziećmi od 7 roku życia
Kwintet dęty Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa:
Anita Kander-Marchewka | flet
Mykhailo Zakopets | obój
Małgorzata Jończyk | klarnet
Edyta Chmielewska | waltornia
Karolina Mętrak | fagot
Paweł Królikowski | narrator
Data:
sobota, 01.06.2019, 12:00
Wykonawca / Organizator:
Kwintet dęty Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa:
Lokalizacja:
Zamek Królewski w Warszawie
Plac Zamkowy 4
00-277 Warszawa
Bilety:
Cena - 15 PLN
