Każda osoba znajdzie tu coś dla siebie: od rozważań o naturze przyjaźni, przez skupienie się na roli dźwięków w ludzkim życiu, aż po filmy wyjątkowo absurdalne i dziwaczne. Letnie kino plenerowe Komuny Warszawa dostarcza wszystkiego czego potrzebne do zrelaksowania się po gorącym, czwartkowym dniu w mieście. Czego chcieć więcej?
Repertuar Kino Letnie w Komuna Warszawa:
- W czwartek, 11 lipca o godz. 21 obejrzymy dwa dokumenty o kolarzach:
„Autobus z napisem KONIEC”, reż. Mariusz Walter, 1971, czas trwania: 27 minut
„Piękni przegrani: inny świat”, reż. Arūnas Matelis, 2017, czas trwania: 72 minuty
„Autobus z napisem KONIEC”
Film opowiada o Wyścigu Pokoju, który był jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w czasach PRL-u. W 1971 roku składał się z 14 etapów. Start był w Warszawie, trasa prowadziła przez NRD, meta – w czeskiej Pradze. Tamtego roku wyścig po raz drugi wygrał Ryszard Szurkowski. Drugie miejsce zajął Zenon Czechowski. Jednak reżyser Mariusz Walter skupia się nie na zwycięzcach, a na Duńczyku Rylandzie Kehlecie, 21-letnim studencie filologii z Kopenhagi, który dociera na metę ostatni.
„Autobus z napisem KONIEC” zdobył wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach. Między innymi Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
„Piękni przegrani: inny świat”
Dokument Arūnasa Matelisa opowiada o jednym z najbardziej wymagających i jednocześnie najpopularniejszych wyścigów kolarskich na świecie – Giro d’Italia. Jednak nie jest to obraz o wielkiej sławie i chwale. Jego bohaterami są sportowcy podejmujący się najtrudniejszych wyzwań, jednocześnie pozostający w cieniu liderów, bez prawa do osobistego zwycięstwa. Poprzez swoją ofiarność torują drogę do zwycięstwa gwiazdom zespołu, stając się uniwersalnym symbolem poświęcenia. (źródło: iluzjon.fn.org.pl)
Film nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym w kategorii najlepszy dokument.
- W czwartek 18 lipca o godz. 21 obejrzymy film Janusa Metza „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”.
Tytuł pochodzi od nazwisk dwóch największych ikon światowego tenisa – Björna Borga i jego głównego rywala, Johna McEnroe. Na Wimbledonie w 1980 roku stoczyli legendarny pojedynek.
To historia dwóch mężczyzn, którzy zmienili oblicze tenisa i stali się legendami, ale też o cenie, jaką musieli za to zapłacić.
Wimbledon, rok 1980. Najbardziej deszczowe lato od dziesięcioleci. Świat czeka, by obejrzeć najlepszego tenisistę, Björna Borga, walczącego o piąty z rzędu tytuł mistrza Wimbledonu. Niewielu wie jednak, jaki dramat rozgrywa się za kulisami. Dwudziestoczteroletni Borg jest na skraju upadku: wyniszczony, wyczerpany, nękany lękami. Tymczasem jego przeciwnik, dwudziestoletni John McEnroe, postanawia, że zastąpi swojego dotychczasowego bohatera na tronie Wimbledonu.
Opowieść o kosztach sukcesu, ukazująca, jak dwaj najlepsi gracze tenisowi świata, obaj mający niewiele ponad dwadzieścia lat, stali się więźniami własnych karier. O dwóch sportowcach nieustannie sprowadzanych przez skomercjalizowany świat sportu jedynie do ról przeciwieństw – Ice Borga i Superbachora McEnroe’a. Jednak podczas Wimbledonu 1980 dwaj rywale uświadamiają sobie, że jedyną osobą, która jest w stanie zrozumieć, przez co przechodzą, jest ich najgorszy wróg. (źródło: nowehoryzonty.pl)
Kuratorem sportowego cyklu jest Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, w latach 2020-23 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a od czerwca tego roku dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Przed każdą projekcją opowie o wybranych przez siebie filmach.
Pokazy odbywają się na dziedzińcu, pod chmurką. W przypadku deszczu, przenosimy się do sali kinowej w budynku. Na wszystkie seanse wstęp wolny.
W razie deszczu, problemu z pogodą, projekcja przenoszona jest do jednej z sal budynku.
Pokazy odbędą się dzięki dofinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Kino letnie w Szkole.
Godzina rozpoczęcia seansów przedział czasowy od 21:00 do 21:30
Data:
czwartek, 11.07.2024 - czwartek, 18.07.2024
Godzina 21:00
Wykonawca / Organizator:
Komuna Warszawa
Lokalizacja:
Teatr Komuna Warszawa
ul. E.Plater 31 - Szkoła
00-688 Warszawa
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN