Bulwary na lewym brzegu Wisły. Poszczególne odcinki bulwarów mają swoich patronów: Flotylli Wiślanej, gen. George’a Smitha Pattona, Jana Karskiego czy Zbigniewa Religi.A wszystko zaczęło się dawno temu od wielkiej powodzi, która nawiedziła Warszawę… w roku 1819! Wówczas postanowiono, by umocnić Wisłę na jej zachodnim brzegu. Miał powstać bulwar na Tamce – jednak budowę przerwało powstanie listopadowe, a zgromadzone materiały przeznaczono na budowę Cytadeli. W Narodowym Archiwum Cyfrowym można obejrzeć ciekawe zdjęcia z tamtych czasów…
Do końca XIX wieku nabrzeża Wisły nie były jeszcze wykorzystane do stworzenia systemu bulwarów i promenad. Wiedeń, Budapeszt, Berlin czy inne miasta, przecięte dużymi spławnymi rzekami mogły być wówczas dla Warszawy wzorem dla organizacji nabrzeża. Sytuacja zmieniła się w latach 1899–1910 kiedy przebudowano część nabrzeża i tam urządzono bulwary na odcinku, któremu w 1917 nadano nazwę Wybrzeże Kościuszkowskie.
Obecnie Bulwary Wiślane to jedna z głównych atrakcji Warszawy. Cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i licznie przybywających tu turystów – przemierzających nowoczesną promenadę z trasami spacerowymi, plażą, knajpami, ścieżkami rowerowymi czy leżakami.
W bezpośrednim sąsiedztwie bulwarów – gości i stałych bywalców – poprowadzi także ścieżka edukacyjna z Centrum Nauki Kopernik na czele, Muzeum nad Wisłą czy Multimedialnym Parkiem Fontann.
Miejsce:
Bulwary Wiślane
ul. Generała George’a Smitha Pattona
00-401 Warszawa