Galeria niezwykła. Fotoplastikon Warszawski (FW). Powstał na początku XX wieku. Dziś Oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Oryginalne miejsce z klimatem przedwojennej Warszawy – okno na świat, którego nie ma.
Zwano go różnie – fotoplastikon zastępowano panoramą albo widownią optyczną. To wieloboczne urządzenie, w którym umiejscowione były wizjery do oglądania fotografii. Pojawiały się na miejskich jarmarkach, odpustach, w salonach rozrywki, ale także w indywidualnych lokalach. Ponoć takich stałych fotoplastikonów na przestrzeni lat 1899-1914 znajdowało się w Warszawie co najmniej osiem.
Zbiory FW są niezwykłą „ucztą dla oka” – ponad 7000 trójwymiarowych fotografii! Począwszy od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po prace współczesne.
Fotoplastikon to także oryginalna scena dla koncertów kameralnych, miejsce warsztatów i lekcji muzealnych. A także zajęć dla dzieci, gier miejskich, wykładów i konferencji i unikatowa sceneria dla filmów, programów i reportaży o starej Warszawie.
Miejsce:
Fotoplastikon Warszawski
Al. Jerozolimskie 51 (w oficynie)
00-697 Warszawa