Jedna z najbardziej rozpoznawanych ulic historycznej Warszawy, reprezentacyjny deptak miasta. Dawniej północna część Traktu Królewskiego. Około 1,1 kilometra historii sięgającej XV wieku. Od Placu Zamkowego do skrzyżowania z Nowym Światem i ul. Kopernika. Od roku 1965 – w rejestrze zbytków.
Dlaczego Krakowskie Przedmieście? Wówczas Trakt prowadził na południe – do Jazdowa, Czerska, i dalej… do Krakowa, dawnej stolicy Polski. Tędy odbywały się triumfalne wjazdy do miasta m.in. hetmana Stefana Czarnieckiego czy Jana Sobieskiego. Przy tym właśnie szlaku warto było budować reprezentacyjne pałace magnaterii i rodziny królewskiej.
Oświetlenie gazowe pojawiło się na Krakowskim Przedmieściu w roku 1855. Mniej więcej sto lat wcześniej, w roku 1762 ulica została całkowicie wybrukowana. W pewnym czasie ruszyła tędy linia tramwaju konnego, który łączył Dworzec Wiedeński (późniejszy Główny) z Dworcem Terespolskim (późniejszym Wschodnim). Był rok 1866.
Pierwsze dziesięciolecie XXI wieku przyniosło przebudowę ulicy, by po okresie zaniedbania powrócić do jej reprezentacyjnej funkcji. Po remoncie w latach 2007-2008 Krakowskie Przedmieście stało się szerokim deptakiem z jezdnią dostępną tylko dla komunikacji miejskiej i taksówek.
Spacerując Krakowskim Przedmieściem warto zatrzymać się na dłużej przy licznych zabytkowych budowlach, rozsianych wzdłuż królewskiego szlaku. Najważniejsze zabytki prowadzą do m.in.: Kościoła Św. Krzyża z pochowanym sercem Fryderyka Chopina, Pałacu Czapskich, Pałacu Potockich, Hotelu Europejskiego, Pałacu Kazimierzowskiego, Kościoła Wizytek, Kościoła Św. Anny czy Pałacu Prezydenckiego.
Miejsce:
Krakowskie Przedmieście
ul. Krakowskie Przedmieście 1
00-047 Warszawa