Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW). Muzeum historyczne utworzone w roku 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Dokumentuje historię sierpnia 1944 roku, prowadzi także działalność naukowo-badawczą jak również edukacyjną poświęconą dziejom Powstania Warszawskiego.
Siedziba MPW to zabytkowa Elektrownia Tramwajów Miejskich przy ul. Grzybowskiej. Jeden z nielicznych zachowanych dziś przykładów architektury przemysłowej początku XX wieku. W pobliżu tych budynków podczas walk powstańczych przebiegała linia tzw. twardego frontu.
Muzeum o „63 dniach” – za wzór sposobu narracji historycznej posłużyły m.in.: Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie. Zaprojektowana ekspozycja muzealna zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach i „mówi” obrazem, światłem oraz dźwiękiem.
Powstańczą rzeczywistość dokumentuje ok. 1000 – z ponad 30 000 zgromadzonych – eksponatów. Wśród nich broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice oraz filmy z roku 1944.
Szlak pierwszy – parter. Tutaj przedstawiono czas okupacji i wybuch Powstania – godzinę „W”. Teatrzyk powstańczy czy repliki dawnych zabawek to specjalny „pokój historii” dla dzieci czyli Sala Małego Powstańca.
Szlak drugi – antresola. W tej przestrzeni zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. Na trasie zwiedzania – w ciemnościach – umieszczono aranżację kanału z historycznymi fotografiami.
Szlak trzeci. Kanał i schody prowadzą dalej na piętro. Kolejny fragment pokazuje upadek Powstania i dalsze losy. Wyróżnioną częścią tego momentu ekspozycji jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły.
Druga część wystawy – w dawnej hali kotłów – to gra światła i przestrzeni. Jej centralnym punktem w Sali pod Liberatorem jest replika samolotu Liberator B-24J. Oryginalne elementy samolotu, które odnaleziono w rejonie katastrofy włączono w replikę modelu w skali 1:1!
Budynek MPW okala Park Wolności, a jego głównym elementem jest Mur Pamięci. Właśnie na nim wyrytych jest ponad 11 tysięcy nazwisk Powstańców, poległych w walkach roku 1944.
Poza obecnością na wystawie – porządnej dawki wiedzy dostarczają lekcje muzealne – dla uczestników od szkoły podstawowej po licea i inne szkoły ponadgimnazjalne. Formą nauczania są spotkania z „żywą historią” – eksponatami, fragmentami ekspozycji, jak również gry edukacyjne i inne formy zajęć interaktywnych.
Miejsce:
Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79
00-844 Warszawa