Minerały, skały, meteoryty? Pokaźne zasoby kopalnej flory i fauny? Bogate kolekcje bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych (ponad 29,5 tys. okazów), zaliczane do największych tego typu zbiorów muzealnych na świecie? Nie jesteśmy na innej planecie, tylko w Muzeum Ziemi PAN!
To placówka muzealna, która zajmuje się zarówno gromadzeniem jak i ochroną dziedzictwa geologicznego oraz naturalnych skarbów Ziemi. Prowadzi także prace badawcze i dokumentacyjne. Kiedy „wychodzi” z pracowni naukowych – popularyzuje nauki przyrodnicze i wiedzę o Ziemi.
Aby odkryć naturalne skarby Muzeum Ziemi PAN w pigułce wystarczy wybrać się w stronę Placu Trzech Krzyży i dotrzeć do Alei Na Skarpie pod numerem 20/26,27. W tym dawnym zespole ogrodowo-pałacowym zwanym „Na górze”, zaprojektowanym u schyłku XVIII wieku mieszczą się pracownie naukowe, jak również sale wystawowe i sala odczytowa. Zbiory muzealne uzupełniają dwie kolekcje – skał budowlanych Polski oraz pomnikowych głazów narzutowych, eksponowane na otwartej przestrzeni między budynkami.
Obiekt został włączony w granice zespołu zabytkowego miasta Warszawy obejmującego Trakt Królewski i uznanego (1994) za Pomnik Historii.
Oferta edukacyjna obejmuje dwie główne „ścieżki” – jedna z nich to warsztaty i lekcje muzealne dla przedszkoli i szkół. Drugi kierunek – zajęcia Uniwersytetu III Wieku z cyklu “Ciekawe epizody z przeszłości Ziemi”, które odbywają się raz w miesiącu w czasie roku akademickiego.
Zobacz też:
Kulturalna Warszawa za darmo | zobacz miejsca w Warszawie, które zwiedzisz za darmo
Miejsce:
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk
Aleja Na Skarpie 20/26, 27
00-488 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 09:00 - 16:00
Wtorek: 09:00 - 16:00
Środa: 09:00 - 16:00
Czwartek: 09:00 - 16:00
Piątek: 09:00 - 16:00
Niedziela: 10:00 - 16:00 wstęp wolny
Bilety:
Bilet normalny 8 PLN
Bilet ulgowy 4 PLN