Najstarszy park publiczny w Warszawie o bardzo bogatej historii. Powstał w latach 1865-1871. Z pierwotnych 30 hektarów – dzisiaj to prawie 20 hektarów „płaszcza zieleni” na prawym brzegu Wisły.
W XVIII wieku tędy jeszcze biegła Wisła, która później zmieniła koryto i popłynęła w kierunku zachodnim… zostawiając po sobie podmokłe tereny, służące za łąki i pastwiska. W czasach napoleońskich wystawiono tu fortyfikacje, a po ich rozebraniu zasadzono park.
Nieco później, w latach 20-tych XX wieku północną część parku oddano na potrzeby nowo zakładanego Ogrodu Zoologicznego. Zarówno Ogród jak i Park Praski wpisano do rejestru zabytków.
Kompozycję spacerową parku tworzą głównie topole, klony, lipy, wiązy, jesiony, kasztanowce, świerki, daglezje czy modrzewie… A pomiędzy można znaleźć plac zabaw dla dzieci czy muszlę koncertową.
Podczas spacerów nie da się ominąć szeregu rzeźb ogrodowych: tutaj znajdziemy popiersie Elizy Orzeszkowej, kamienne małpki, żubra i słonia czy najbardziej znaną 13-metrową żyrafę. „Piękność ze stali nierdzewnej” upodobały sobie zwłaszcza ptaki, które w miejscu otworów-niby łat żyrafy co wiosnę wiją swoje gniazda…
Miejsce:
Park Praski
aleja Solidarności
05-077 Warszawa