Stolica zyskała nowy plac – tzw. plac Centralny. Zmodernizowano przestrzeń placu Defilad od strony ul. Marszałkowskiej, tak aby w okolicy Pałacu Kultury i Nauki można było odnaleźć ślady historii Warszawy. Zmniejszono powierzchnię wyłożoną brukiem, a wprowadzono więcej zieleni. Pojawiła się także niska sadzawka. Na placu ustawiono ponad 40 ławek. Zainstalowano również kwadratowe ławy wieloosobowe, pojedyncze krzesła oraz półokrągłe siedziska otaczające sto nowych drzew.
Nowa miejska przestrzeń została przystosowana do organizacji wydarzeń kulturalnych, dzięki czemu plac zaczął pełnić funkcję społeczną i centrotwórczą. Udostępniono nowe miejsce spotkań i relaksu dla mieszkańców stolicy.
Plac Defilad – plac w Śródmieściu Warszawy. Plac znajduje się po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej. Ograniczają go: od północy ulica Świętokrzyska, od południa Aleje Jerozolimskie, od wschodu ulicy Marszałkowska, a od zachodu ulica Emilii Plater.UkładPlac Defilad ukształtowany został jako rozległy plac na potrzeby zgromadzeń publicznych, bez stałych ciągów dla ruchu kołowego, z wyjątkiem dojazdów do samego Pałacu Kultury i Nauki.Na obu krańcach założenia urbanistycznego placu, w osi ulicy Marszałkowskiej znajdują się stacje metra: Centrum przy skrzyżowaniu z Alejami Jerozolimskimi Świętokrzyska przy skrzyżowaniu z ulicą ŚwiętokrzyskąHistoriaPlac Defilad jest jednym z najmłodszych spośród wielkich placów Warszawy. Powstał razem z budową Pałacu Kultury i Nauki w roku 1955 w miejscu zabudowy całości lub fragmentów ulic: Chmielnej, Siennej, Śliskiej, Wielkiej, Zielnej oraz Złotej. Ich przebieg zaznaczony został w powierzchni placu i otaczających go parków. W chwili powstania placu był on największym tego typu założeniem w Europie. W centralnej części placu wybudowano istniejącą do dzisiaj trybunę, ozdobioną sylwetką orła, z której przyjmowano wielkie defilady i marsze w okresie Polski Ludowej.
Plac Defilad to też odbywający się cyklicznie od 2014 roku letni festiwal pod Pałacem Kultury i Nauki. Na letnie miesiące przestrzeń płyty głównej Placu zmienia się w tętniące życiem serce miasta, z ogrodem i sceną, na której odbywają się wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Na przestrzeni lat zaprosiliśmy warszawiaków i turystów na spotkania z wybitnymi artystami, setki projekcji filmowych, spektakle pod gołym niebem, koncerty i debaty.
Plac Defilad to dotąd 2000 wydarzeń, ponad 500 000 widzów i blisko 500 artystów. Na Placu Defilad spełniamy marzenia o pięknym, szczęśliwym mieście, demokratycznym miejscu wspólnego przeżywania i uczestniczenia w kulturze. Plac jest dla wszystkich, bez względu na poglądy, wyznanie i pochodzenie.
Miejsce:
Plac Centralny (Plac Defilad)
Plac Centralny / Plac Defilad
00-110 Warszawa - Śródmieście