Teatr Lalka (TL). Z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki. Działa od 1945 roku. Swoje spektakle dedykuje zwłaszcza do najmłodszej widowni dziecięcej.
Początki TL to Samarkanda, gdzie został założony przez historyka sztuki i ilustratorkę Janinę Kilian-Stanisławską. Wówczas działał pod nazwą polskiego Teatru Lalek Niebieskie Migdały. W roku 1946 repatriowany do Polski, najpierw pozostaje w Krakowie. W Warszawie pojawi się dopiero w roku 1947. W roku 1948 dyrektorem TL zostaje Adam Kilian. Przez ponad 60 lat związany z Teatrem Lalka jako autor wielokrotnie nagradzanych scenografii. Nagradzany również za twórczość i działalność artystyczną dla dzieci i młodzieży.
I drugie niezapomniane nazwisko – uznawany za legendę polskiego lalkarstwa Jan Wilkowski. Jeden z najwybitniejszych twórców polskiego teatru lalkowego, reżyser i aktor, kierownik artystyczny TL w latach 1952-1969. Na niwie lalkarskiej współpracował ściśle z Adamem Kilianem.
Rok 1955. TL przenosi się do swojej stałej siedziby w Pałacu Kultury i Nauki. Na otwarcie przygotowano premierę Krzesiwa Andersena – właśnie w reżyserii Jana Wilkowskiego, ze scenografią Adama Kiliana, z lalkami Zofii Stanisławskiej-Howurkowej. Kolejne przedstawienia teatru wyznaczają nowe kierunki zarówno w polskim jak i europejskim teatrze lalek. W roku 2016 stanowisko dyrektora artystycznego i naczelnego obejmuje Jarosław Kilian, kierownictwo muzyczne należy do Grzegorza Turnau.
Ze swoimi spektaklami TL gości na licznych festiwalach teatrów lalek, jak i festiwalach teatrów dla dzieci. Doceniony „za swój nieoceniony wkład w rozwój dzieci”.
Zaprasza do udziału w przygodach teatralnych, proponując cykl warsztatów lalkarskich, lekcji teatralnych czy zwiedzania kulis teatru… a przy okazji wysłuchania opowieści o tajemnicach teatru i ukrytym życiu lalek. Dodatkową atrakcją są także przygody muzyczne czyli warsztaty z Grzegorzem Turnau dla młodszych uczniów szkół podstawowych.
Miejsce:
Teatr Lalka
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa