Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (TŻ). Jedyny stały, współcześnie działający teatr żydowski w Polsce wystawiający sztuki w języku jidysz.
Jedyny z dwóch takich w Europie. Od 2015 dyrektorem placówki jest Gołda Tencer.
Rok 1950. TŻ powstaje z połączenia dwóch innych teatrów żydowskich – we Wrocławiu oraz w Łodzi. W roku 1955 przenosi się do Warszawy. Od samego początku w repertuarze teatru spotykają się 3 nurty: klasyka literatury i teatru jidysz, sztuki spoza tego kanonu, ale podejmujące tematykę żydowską oraz spektakle rewiowe i kabaretowe.
Rok 2016. TŻ traci swoją długoletnią siedzibę przy Placu Grzybowskim. Po zamknięciu budynku przenosi się do siedziby tymczasowej – ze sceną kameralną – przy ul. Senatorskiej 35. Część spektakli jest wystawiana na dużej scenie w budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa w Al. Niepodległości 141a oraz na scenach gościnnych.
Rok 2012. W strukturze teatru zaczyna działać Centrum Kultury Jidysz (CKJ). To inicjatywa, której działania skupiają się przede wszystkim na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. To kierunek, którym podąża poprzez realizację projektów społecznych, artystycznych czy naukowych m.in.: są to lektoraty języka jidysz, regularne lekcje języka hebrajskiego, warsztaty czytania literatury żydowskiej, warsztaty dla dzieci. Przestrzeń dla tego dialogu stwarza również działający przy CKJ Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty.
Miejsce:
Teatr Żydowski
ul. Senatorska 35
00-099 Warszawa