Wystarczy tylko pójść właściwym tropem – sprawdź trasę miejsc w Warszawie, które można zobaczyć i zwiedzić za darmo. Kierunek zwiedzania – według własnego zainteresowania i uznania!
Można zacząć zupełnie dowolnie – każdy dzień może być pierwszym. Warto jednak zrobić rundę we wszystkie dni tygodnia, żeby się przekonać…
Tylko warto zapamiętać, że ostatnie wejścia na ekspozycje najczęściej obowiązują do 30 minut przez zamknięciem, inaczej do „naszej skarbonki” już nic nie zdąży trafić.
Warszawa za darmo w Poniedziałek – dzień pierwszy!
Muzeum Plakatu (12:00 -16:00)-tymczasowa zamknięte
- Stacja Muzeum (09:00 – 17:00)
- Żydowski Instytut Historyczny (09:00 – 18:00)
- Muzeum Legii Warszawa (11:00 – 17:00)
Punkt start – wyruszamy do Wilanowa do MUZEUM PLAKATU. Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym w poniedziałki w godz. 12:00-16:00 zwiedzający są zwolnieni z opłat. Początek tygodnia możemy spędzić wśród zbiorów składających się na fenomen „polskiej szkoły plakatu”. Ewenementem w skali światowej jest także kolekcja plakatów obcych.
W związku z pracami modernizacyjnymi, 31 października br. ekspozycja Muzeum Plakatu w Wilanowie została zamknięta do odwołania.
Stacja Muzeum w Warszawie urzęduje na ulicy Towarowej 3. Bezpłatny poniedziałek można spędzić w godz. 9:00-17:00 (1.04.-31.10: 9:00-17:00; 1.11-31.03: 10:00-18:00) wśród zbiorów i zabytków techniki kolejowej, prezentowanych w trzech salach wystawowych oraz skansenie stanowiącym ekspozycję zewnętrzną.
Warszawa za darmo we Wtorek – dzień drugi!
- Muzeum Narodowe (10:00 – 18:00)
- Muzeum Marii Skłodowska-Curie (12:00 – 18:00)
- Muzeum Karykatury (10:30 – 13:00, 14:00 – 17:30)
- Muzeum Legii Warszawa (11:00 – 17:00)
- Muzeum Nurkowania (11:00 – 17:00)
- Dom Spotkań z Historią (15:00 – 17.00, 17.30 – 19:00)
- Muzeum Geologiczne (9:00 – 17:30)
Zaczynamy od ul. Grzybowskiej 88. W godz. 11:00 – 17:00 możemy zanurzyć się… w Muzeum Nurkowania! Muzeum powstało w roku 2006 z inicjatywy małżeństwa Kariny i Grzegorza Kowalskich oraz najstarszego w Polsce Klubu Płetwonurków. Znają fascynujące historie… o których wie niewielu z nas np.: dlaczego król Stanisław August sprowadził płetwonurków z Anglii do Polski. Zamiłowanie do nurkowania i historii nurkowania to ponad 900 eksponatów muzealnych oraz spotkania z interesującymi ludźmi z całego świata!
Kolejny punkt wtorkowego programu. Z ul. Grzybowskiej na ul. Kozią 11 nie będzie aż tak daleko. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zaprasza w godz. 10:00-18:00. O tym unikatowym muzeum wśród wąskich uliczek warszawskiej Starówki każdy trochę coś wie – to w końcu placówka inna niż wszystkie. Jedyna tego typu w Polsce! Dla miłośników karykatury – zbiory sztuki polskiej i światowej, od XVIII-wiecznych po najnowsze.
Wtorek w godz. 11:00 – 18:00 możemy zakończyć – lub zacząć – w Muzeum Narodowe w Warszawie, jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Dziś zbiory muzealne liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności.
Na ekspozycje stałe – właśnie we wtorek wstęp nieodpłatny. Należy tylko odebrać wejściówki w kasach muzeum. Galerie stałe to różne narracje o różnym czasie – Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Sztuki Dawnej, Sztuki XIX wieku, Sztuki XX i XXI wieku oraz Galeria Wzornictwa Polskiego. Ich aranżacje mają na celu powiązanie tych wielu „opowieści” w jedną uniwersalną panoramę sztuki i kultury.
Warszawa za darmo w Środę – dzień trzeci!
- Zamek Królewski (10.00-17.00)
- Muzeum Fryderyka Chopina (10.00-18.00)
- Muzeum Literatury (10.00-18.00)
Środa z wizytą u Fryderyka Chopina. Zarówno w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, jak również w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz otaczającym go Parku w Żelazowej Woli.
Wystawa stała Muzeum Chopina w historycznych wnętrzach obejmuje 12 tematów zlokalizowanych na czterech poziomach zamku Ostrogskich (pałacu Gnińskich). Każdy zwiedzający – może dowolnie wybrać sobie trasę zwiedzania. Czasu jest wystarczająco wiele – w bezpłatne środy muzeum czynne w godz. 11:00-20:00.
Dalej środę spędzamy iście po królewsku! Dokładnie w środy w godz. 10:00-18:00 zwiedzanie ekspozycji stałych na ZAMKU KRÓLEWSKIM i w PAŁACU POD BLACHĄ jest bezpłatne! Zgodnie z zasadami – obowiązują bilety ewidencyjne do pobrania w kasie Zamku oraz trasa skrócona zwiedzania. Pomimo wersji skróconej – wrażeń nie brakuje.
Trasa skrócona oznacza takie przejścia: Sala Wielka, Antyszambra Sali Wielkiej, Pokoje Królewiczowskie (Matejkowskie), Galeria Królewiczowska, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Apartament Królewski (z wyjątkiem Pokoju Żółtego i Zielonego), sale na Parterze (Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Galeria Lanckorońskich, Biblioteka Królewska) oraz wystawa Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Dołączamy do tego zwiedzanie Pałacu pod Blachą czyli odrestaurowane wnętrza siedziby księcia Józefa Poniatowskiego.
Warszawa za darmo w Czwartek – dzień czwarty!
- Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (12:00 – 19:00)
- Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki (12:00 – 20:00)
- Państwowe Muzeum Etnograficzne (10:00 – 18:00)
- Fotoplastikon Warszawski (10:00 – 17:00)
- Muzeum Azji i Pacyfiku (10:00 – 18:00)
- Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej (11:00 – 18:00)
- Muzeum Warszawy (10:00 – 19:00)
Czwartek zapowiada się naprawdę „na bogato”. I to nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wiele instytucji kulturalnych wybrało właśnie czwartek na bezpłatne odwiedziny zwiedzających. Jest w czym wybierać – można uzbierać mnóstwo wrażeń, doznań i przeżyć. To też ubogaca! Przy okazji – więcej zostanie w naszej kieszeni.
I pewnie trzeba będzie sobie ten czwartek dawkować na kilka czwartków, żeby uzyskać pełnię wrażeń. Na szczęście czwartków w roku kalendarzowym jest wiele, tak więc spieszyć się lepiej… powoli. Będziemy kluczyć w różnych kierunkach – wybrać można według własnego klucza zwiedzania.
Plac Małachowskiego 3. Możemy zacząć od sztuki współczesnej i wybrać się w godz. 12:00 – 20:00 do Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. To miejsce, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.
Al.Jerozolimskie 51. I zmieniamy optykę patrzenia – z czasów nowszych do dawniejszych – do FOTOPLASTIKONU WARSZAWSKIEGO. To unikatowa galeria zdjęć trójwymiarowych, z różnych okresów historycznych. Oryginalne miejsce z klimatem przedwojennej Warszawy.
Fotoplastikon na początku XX wieku i z przerwami działał przez całe stulecie!

foto: Fotoplastikon Warszawski
Jazdów 2. A teraz mocne wejście. CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ-ZAMEK UJAZDOWSKI, który zajmuje się tworzeniem, wystawianiem i dokumentowaniem współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej. Dotknąć sztuki – w czwartek bezpłatnie – mogą zarówno dzieci jak i dorośli w godz. 12:00 – 20:00.
Dzielna 24/26. MUZEUM WIĘZIENIA PAWIAK. Więzienie śledcze, popularnie zwane Pawiakiem zbudowane w latach 1830-1836. Od roku 1863 więzienie polityczne z oddziałami męskim i kobiecym. Nazwa pochodzi od ulicy Pawiej, przy której znajdowała się brama wjazdowa.
Posiada m.in.: kolekcję korespondencji więźniów politycznych Pawiaka z więzienia oraz obozów koncentracyjnych, do których byli wywożeni więźniowie, dokumenty i pamiątki osobiste oraz przedmioty wykonane potajemnie w celach więźniów.

Foto: MW
Rynek Starego Miasta 28-42. Miasto jako muzeum. Muzeum miasta. Ludzie, miejsca, przedmioty, wydarzenia… czyli miasto i jego życie – „rzeczy” warszawskie w MUZEUM WARSZAWY. Niezwykłe historie zwykłych rzeczy – „biografie przedmiotów” i ich właścicieli, twórców, użytkowników.
Targowa 50/52 to opowieść o prawobrzeżnej Warszawie. MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI. Zlokalizowane w jednych z najstarszych zachowanych obiektów mieszkalnych na terenie prawobrzeżnej Warszawy, z unikatowym zespołem modlitewni z zachowanymi polichromiami, w bezpośrednim sąsiedztwie Bazaru Różyckiego – najstarszego działającego targowiska Warszawy.
Pamiętając o bezpłatnym czwartku na wystawie stałej w godz. 10:00-20:00 zwiedzimy Salę Historii Pragi od XVI wieku po dzień dzisiejszy, salę Targu Praskiego z aranżacją nawiązującą do tradycji handlowych czy zejdziemy do zabytkowych piwnic.
Jaktorowska 6. Czwartki w godz. 10:00-16:00. Możliwość niezwykłego spotkania. Z postacią, legendą, postawą… KORCZAKIANUM – Ośrodek Badań i Dokumentacji biografii i spuścizny Janusza Korczaka. Ekspozycja stała mieści się w głównej sali dawnego budynku Domu Sierot, kierowanym przez tego niezapomnianego lekarza, pedagoga, pisarza i działacza społecznego.
Kierunek Wschód czyli MUZEUM AZJI I PACYFIKU. To ponad 21.000 eksponatów, pochodzących z niemal wszystkich krajów kontynentu azjatyckiego oraz znacznej części Oceanii. „Strefa dźwięków” stanowi pierwszą część ekspozycji stałej realizowanej w nowej siedzibie. Prezentuje około 120 instrumentów muzycznych pochodzących z różnych obszarów kulturowych.
Ząbkowska 23/25. Ciekawy adres dla miłośników książek, sztuki graficznej i edytorskiej. MUZEUM DRUKARSTWA WARSZAWSKIEGO. Ekspozycję stałą, którą można odwiedzić w bezpłatne czwartki w godz. 10:00 – 18:00 stanowi dawna Oficyna Drukarska z maszynami i przyrządami używanymi przez dawnych drukarzy. Nie lada to gratka – można także własnoręcznie wytłoczyć druk okolicznościowy na zabytkowej prasie drukarskiej.
Długa 13/15. Tym razem zmieniamy dzielnicę i wędrujemy do MUZEUM ORDYNARIATU POLOWEGO Wojska Polskiego, schodząc do samych podziemi. Dokładnie tutaj w podziemiach katedry mieści się muzeum, gdzie można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych.
Kredytowa 1. Tutaj można spotkać… cały świat w jednym miejscu. PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE. Nowocześnie urządzone wnętrza prezentują różnorodność i bogactwo wielu kultur. Jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce. W roku 2016 otrzymało nominację do tytułu Europejskiego Muzeum Roku.
Al.Wilanowska 204. Tutaj stoi pewien budynek, stylem przypominający włoskie neorenesansowe wille podmiejskie. Powstał w połowie XIX stulecia według projektu znanego architekta włoskiego Franciszka Marii Lanciego i wówczas był przeznaczony… na oberżę służącą podróżnym. Dziś w tym miejscu mieści się MUZEUM HISTORII POLSKIEGO RUCHU LUDOWEGO.
Anielewicza 6. MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN. W 2016 wyróżnione prestiżową nagrodą jako Europejskie Muzeum Roku!
Bezpłatne czwartki na wystawy stałe i czasowe. W godz. 10:00-18:00 można odbyć długą podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Ta muzealna wędrówka to przejście przez 8 galerii poświęconych różnym okresom w dziejach.
Wilanów. MUZEUM PAŁACU KRÓLA JANA III. Do swojej barokowej rezydencji i wspaniałych ogrodów król Jan III zaprasza szczególnie w czwartki. A dokładniej – jest to dzień bezpłatnego wstępu do pałacu – trasa 1- i do parku. Szlak trasy 1 oznacza ekspozycję stałą: od Sali Białej, poprzez galerie ogrodowe, apartamenty króla Jana III i królowej Marii Kazimiery, Muzeum Potockich, Gabinet Holenderski, kończąc na Gabinetach Starożytności.
W czwartek bezpłatne zobaczycie też Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oddział Muzeum Niepodległości
Na koniec wejdźmy na „most” – pomiędzy historią, a współczesnością – do MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.
Ekspozycje historyczne opowiadają historię Powstania we wszystkich jego aspektach, a aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Specjalnie dla dzieci – edukacyjna Sala Małego Powstańca – jedyna tego typu w Polsce.
Dawniej bezpłatne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego było dostępne w poniedziałek. Od dnia 01.01.2025 dniem bezpłatnym dla klientów zwiedzania indywidualnego jest CZWARTEK.
Warszawa za darmo w Piątek – dzień piąty!
Weekend można zacząć już w piątek i warto spędzić go w naprawdę pięknym miejscu.
To dzień bezpłatnego zwiedzania MUZEUM ŁAZIENKI WARSZAWSKIE zwanego „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. Letnią rezydencję króla Stanisława Augusta tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Warto zajrzeć także na wystawy stałe i czasowe. Doskonałe miejsce zarówno dla miłośników sztuki jak i dobrego wypoczynku na łonie natury.
Akurat szczęśliwie w piątek – wszelkie koszty po stronie króla Stanisława Augusta.
Warszawa za darmo w Sobotę – dzień szósty!
Sobota na sportowo w godz. 10:00-17:00 w MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI. Co ciekawe, to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Od 2005 roku mieści się w Centrum Olimpijskim. Liczy ponad 45 tys. eksponatów – i są to muzealia dotyczące głównie sportu polskiego.
Warszawa za darmo w Niedziele – dzień siódmy!
- Muzeum Literatury (11:00 – 18:00)
Inny kierunek niedzielnego zwiedzania – literatura. To znaczy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, które dba o polską spuściznę literacką. W swoich cennych zbiorach ma m.in. manuskrypty, takie jak jedyny istniejący autograf „Grażyny” A. Mickiewicza, liczne księgozbiory czy przedmioty z gabinetów pisarzy.
Po całym tygodniu wrażeń… Czy ktoś zdążył policzyć oszczędności choćby tylko za wszystkie bilety normalne…?
Znamy takie miejsca, do których wstęp bezpłatny możliwy jest każdego dnia*.
Tym sposobem można zaplanować dodatkowo wiele ciekawych wędrówek! I niech nikt nie mówi, że w Warszawie nie ma co robić
- Centrum Pieniądza (10.00-18.00)
- Muzeum Geologiczne (10.00-15.00)
- Miejsce Projektów Zachęty (12:00 – 20:00)
- Muzeum Katyńskie (10.00-16.00)
- Dom Spotkań z Historią (12.00-20.00)
- Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (9.00-16.00)
- Muzeum im. Boleslawa Biegasa (12:00 – 18:00) *piątek do 15:00 (Nieczynne w poniedziałki, soboty i niedziele)
- Muzeum Harcerstwa (09:00 – 17:00) * w dni robocze
Wehikuł czasu jakim jest Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka zabierze nas do miejsc związanych z historią pieniądza. Zaczynamy od jego narodzin i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w starożytności. Dalsza podróż to spotkanie z pieniądzem monetarnym, a potem już z wirtualnym.
Placówka czynna: wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 10:00 – 18:00 / czwartek: 10:00 – 20:00.
W poniedziałki wystawa stała jest nieczynna.
Wyruszamy do IZBY PAMIĘCI GENERAŁA KUKLIŃSKIEGO. Ekspozycja muzealna dokumentuje misję wywiadowczą pułkownika Ryszarda Kuklińskiego i jego dzieje.
Godziny zwiedzania: środy, czwartki i piątki w godz. 15.00 – 18.00 / w soboty i niedziele w godz. 12.00-17.00. W poniedziałki, wtorki – placówka nieczynna.
Przed nami KRÓLIKARNIA czyli siedziba Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. To największa kolekcja rzeźby w kraju z pracami powstałymi od XV wieku do dnia dzisiejszego. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, tworzącym Park Rzeźby, w którym prezentowane są także wybrane eksponaty z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Możliwość zwiedzania: od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-18.00 / w czwartki w godz. 11.00-20.00. W poniedziałki – nieczynne. Wstęp do Parku Rzeźby jest wolny przez cały rok.
Spacer po świecie historycznych ogrodów w ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH, do których wstęp jest bezpłatny. Liczne ścieżki, alejki wśród drzew, krzewów i kwiatów… w rozmaitej kompozycji – w zależności od historii ogrodu. Na szlaku spacerów do dyspozycji: najstarsza część ogrodów czyli Ogród Królewski, potem nawiązujący do angielskich parków krajobrazowych Ogród Romantyczny, dalej w stylu modernistycznej sztuki ogrodowej Ogród Modernistyczny, a na „deser” Ogród Chiński.
Ogrody czynne codziennie – od rana do wieczora – bramy zamykane są o godz. 21.00.
Wycieczka po świecie artystycznych eksperymentów czyli poznajemy MIEJSCE PROJEKTÓW ZACHĘTY. To przestrzeń stanowiąca swoiste laboratorium sztuki. Prezentuje wystawy współczesnych artystów polskich i zagranicznych, jak również efekty ich artystycznych działań z myślą specjalnie o przestrzeni galerii.
Wstęp wolny: od wtorku do niedzieli w godz. 12:00 – 20:00.
MUZEUM GEOLOGICZNE. Kopalnia wiedzy i eksponatów – materia ziemi, minerały, skały, skamieniałości… – okazy zebrane z całego świata.
Na wystawy wstęp wolny: od poniedziałku do piątku w godz. 09:00 – 17:00 / w niedziele w godz. 10:00 – 14:00. W soboty – placówka nieczynna.
MUZEUM IM. BOLESŁAWA BIEGASA. Największa na świecie ekspozycja stała malarstwa i rzeźby tego polskiego artysty. Z Paryża specjalnie na otwarcie muzeum w 2015 roku przybył Xavier Deryng, jeden z najwybitniejszych znawców twórczości Biegasa na świecie.
Wstęp wolny: od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 18:00. Od soboty do poniedziałku placówka nieczynna.
MUZEUM KATYŃSKIE (Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego). To pierwsza na świecie taka placówka martyrologiczno–muzealno–badawcza, która dokumentuje zbrodnię katyńską.
Możliwość zwiedzania: w środy w godz. 10:00 – 17:00, od czwartku do niedzieli w godz. 10:00 – 16:00. W poniedziałki, wtorki nieczynne.
MUZEUM MINERAŁÓW. W tym niewielkim muzeum można zobaczyć i dotknąć magicznych kryształów tworzonych przez naturę przez miliony lat. Klimatu dodaje kilkanaście realistycznych, prehistorycznych zwierząt naturalnej wielkości.
Placówka czynna codziennie w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp bezpłatny.
MUZEUM KOWALSTWA. W skład muzeum wchodzi kuźnia z wyposażeniem charakterystycznym dla kuźni podmiejskich z początku XX wieku na Mazowszu. Przedmioty i narzędzia z epoki. Przed kuźnią – zgromadzono urządzenia rolnicze i ogrodnicze.
Wstęp bezpłatny dla gości indywidualnych: w dni powszednie w godz. 09:00 – 17:00 / w soboty w godz. 09:00 – 15:00.
MUZEUM LEGII WARSZAWA. Muzeum klubowe. Powstanie Legii Warszawa datuje się na rok 1916. Wtedy to w stacjonujących na Wołyniu Legionach Józefa Piłsudskiego zrodziła się koncepcja zawiązania drużyny legionowej. Historia polskiego i światowego sportu zapisana w licznych eksponatach i trofeach.
Placówka czynna codziennie w godz. 11:00 – 19:00, w weekendy do godz. 17:00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Warto pamiętać, że w dni meczowe Muzeum Legii nieczynne.
MUZEUM SUE RYDER. Miejsce poświęcone brytyjskiej działaczce charytatywnej, która prowadziła szeroką działalność w wielu miejscach na świecie. Tylko w Polsce ufundowała w 30 miejscowościach domy opieki, szpitale i hospicja.
Godziny zwiedzania: poniedziałek, wtorek, środa w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.
MUZEUM UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO. Warto zajrzeć na wystawą stałą w Sali Stołowej oraz obejrzeć wspaniałe, klasycystyczne wnętrza Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich: hol, Salę Bilardową czy Salę Balową. Ekspozycje szczegółowo opowiadają o historii, życiu artystycznym oraz zabytkach największej warszawskiej uczelni z unikalnym zespołem architektonicznym.
Goście indywidualni – wstęp bezpłatny: 10:00-16:00 (ostatnie wejście o godz. 15.00), poniedziałek – piątek
GALERIA MONOPOL. Wśród artystów m.in.: Leon Tarasewicz, Andrzej Partum, Jerzy Bereś, Maria Pinińska-Bereś, Anna Konik, Jacek Sempoliński, Zbigniew Warpechowski. Wystawy, instalacje, perfomans, sztuka w przestrzeni publicznej.
Godziny otwarcia: od wtorku do piątku w godz. 12:00 – 19:00 / w soboty w godz. 12:00 – 16:00
MUZEUM HARCERSTWA. Zgromadzone archiwalia to sztandary, stare kroniki, fotografie, elementy umundurowania. Tu przechowywane są m. in. archiwa rodzinne Aleksandra Kamińskiego, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” czy Archiwum Stowarzyszenia Szarych Szeregów. W muzealnej bibliotece prawie 20 tys. książek o tematyce harcerskiej i prasa harcerska.
Godziny zwiedzania: w dni robocze w godz. 09:00 – 17:00
GALERII RASTER. Jeden z pionierów i liderów rynku sztuki współczesnej w Europie Środkowej, jedna z najbardziej znanych polskich galerii na świecie. Od początku swej działalności skutecz¬nie promuje młodych artystów – m.in. Rafał Buj¬now¬ski, Aneta Grzeszykow¬ska, Wil¬helm Sasnal. Reprezentuje wybitnych polskich i zagranicznych artystów, uczestniczy w największych targach sztuki, realizuje innowacyjne projekty artystyczne z młodymi galeriami z całego świata.
Galeria otwarta od wtorku do soboty w godz. 12:00 – 18:00
GALERIA FOKSAL. Miejsce legendarne. Jedna z najważniejszych warszawskich galerii sztuki drugiej połowy XX wieku. Utworzona w roku 1966 przez krytyków sztuki i artystów reprezentujących polską awangardę m.in. Ankę Ptaszkowską, Henryka Stażewskiego, Edwarda Krasińskiego, Zbigniewa Gostomskiego, Tadeusza Kantora.
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 17:00
Z wizytą w rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej czyli drzwi otwarte w BELWEDERZE. Klasycystyczny pałac powstał w latach 1819–1822, ponoć mógł być przebudowaną rezydencją królowej Bony. Nazwano go Belwederem, od włoskich słów bel vedere, co oznacza „piękny widok”. Zwiedzanie obejmuje wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską, wybrane sale historyczne oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego.
Bezpłatne zwiedzanie – od poniedziałku do piątku o ustalonych godzinach 09:00, 10:30, 12:00, 13:30.
Na deser zostaje wycieczka do Domu Spotkań z Historią na bezpłatne zwiedzanie wystawy „Powstanie warszawskie 1944. Spragnieni wolności”. W budynku na Długiej 22 od ponad 30 lat spotykają się Powstańcy Warszawscy.
Wystawa czynna od wtorku do piątku w godzinach 10:00-16:00 oraz w niedzielę i soboty od 12:00-16:00. Wstęp bezpłatny. Wystawa w wersji polskiej i angielskiej.
Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności | wystawa stała