Wydarzenie inspirowane jest życiem i działalnością Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika Hatha-Joga dla wszystkich, aktorki i tancerki.
W latach 60., jogi uczyli głównie mężczyźni. Malina otworzyła wtedy w Warszawie swoją szkołę, tworząc dzięki temu wspólnotę miłośników jogi i na rzecz dalekowschodniej praktyki porzucając scenę. Twórczynie Maliny wspólnymi siłami przeprowadzają artystyczno-antropologiczny eksperyment, inspiracje dalekowschodnie łącząc z wschodnioeuropejską tradycją ludowego śpiewu, strategiami emancypacyjnymi i spekulacją religijną.
Malina stawia pytania o to, jaka jest relacja między aktorstwem i praktyką jogiczną, między przemocą i czułością, przymusem i przyjemnością, rodzajem żeńskim i męskim. Jaka jest różnica między tym, co horyzontalne i hierarchiczne? Jak czule stawiać opór kulturowej i językowej przemocy? Jakie są wspólne cele jogi i feminizmu? Czym jest dzisiaj rytuał? Jak prawidłowo rozciągać psoas – mięsień duszy? Jak siedzieć? Jak leżeć? Jak oddychać?
Spektakl powstał w ramach programu “Placówka III” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Data:
piątek, 23.09.2022, 20:00
Wykonawca / Organizator:
Malina
Lokalizacja:
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza / STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-901 Warszawa
Bilety:
Bilety od - 35 PLN
