Program Nocy Muzeów w Muzeum Historii Polski:
- godz. 18:00 – „Tajemnice Cytadeli” – spacer z przewodnikiem po Cytadeli Warszawskiej
. - godz. 19:00 – „Poznaj siedzibę Muzeum Historii Polski” – zwiedzanie z przewodnikiem
. - godz. 20:00 – Wystawa czasowa „1025.Nardziny Królestwa” – zwiedzanie z przewodnikiem dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat.
. - godz. 20:30 – Wystawa czasowa „1025.Nardziny Królestwa” – zwiedzanie z przewodnikiem.
. - godz. 21:00 – Wystawa czasowa „1025.Nardziny Królestwa” – zwiedzanie z przewodnikiem dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat
. - godz. 21:30 – Wystawa czasowa „1025.Nardziny Królestwa” – zwiedzanie z przewodnikiem
. - godz. 22:00 – Wystawa czasowa „1025.Nardziny Królestwa” – zwiedzanie z przewodnikiem
. - godz. 22:30 – Wystawy czasowa „1025.Nardziny Królestwa” – zwiedzanie z przewodnikiem
Na wszystkie oprowadzania obowiązują darmowe wejściówki do pobrania na stronie muzhp.pl lub w kasie muzeum.
Zbiórka w holu muzeum.
Czas trwania ok. 45 min.
Gra “Trzej Królowie”
W czasie Nocy Muzeów zapraszamy wszystkich – indywidualnie, rodzinnie lub drużynowo – do odwiedzenia trzech dowolnych władców spośród koronowanych głów z dynastii Piastów i wykonania zadań według ich instrukcji. Warunkiem wzięcia udziału w grze jest pobranie karty. Dla wytrwałych graczy przewidziane są nagrody. Gra przygotowana przez Młodzieżową Radę Muzeum Historii Polski.
Do gry można dołączyć w dowolnym momencie w godzinach między 18.00 a 23.00. Czas trwania ok. 45 min.
Warsztaty tańca średniowiecznego
Podczas warsztatów poznamy średniowieczne tańce w kole, służące do towarzyskiej, łączącej wszystkich zabawy oraz ceremonialne i dostojne „Basse danse”. To doskonała okazja, by poznać elementy historii i kultury w praktyce, aktywnie spędzić czas i przy okazji dobrze się bawić. Warsztaty poprowadzą ubrani w widowiskowe kostiumy tancerze baletu Cracovia Danza.
Pokazy będą rozpoczynały się o pełnych godzinach od 18.00 do 22.00 w foyer muzeum. Czas trwania ok. 15 minut.

Foto: Maciej Cioch / Muzeum Historii Polski
Warsztaty:
- Wizyta w średniowiecznej kuchni. Podczas warsztatów będzie można zobaczyć naczynia, w których gotowano w XI wieku, doskonale bawić się przy rozpoznawaniu ziaren zbóż i kaszy. Zapraszamy dzieci i dorosłych.
- Warsztaty pisania runów piórem na korze brzozowej. Niespotykana możliwość poznania alfabetu runicznego używanego przez Słowian we wczesnym średniowieczu.
- Warsztaty sitodruku z użyciem motywu denara Bolesława Chrobrego “Princes Polonie”. Każdy uczestnik będzie mógł wydrukować sobie własnoręcznie, na bawełnianej torbie metodą sitodruku, motyw pierwszej polskiej monety wybitej przez Bolesława Chrobrego na początku XI wieku. Podczas warsztatów będzie możliwość zadrukowania przyniesionej przez siebie koszulki, torby lub innej tkaniny.
- W królewskiej manufakturze każdy odwiedzający będzie mógł wykonać własnoręcznie koronę zdobioną klejnotami, motywami roślinnymi lub geometrycznymi i zabrać ją ze sobą do domu!
Warsztaty będą odbywały się w centrum edukacyjnym i sali konferencyjnej na parterze muzeum w godzinach od 18.00 do 22.00.
Czas trwania każdego z warsztatów ok. 15 min.
Ranking na najlepszego Króla Polski
Z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla, Muzeum Historii Polski zaprasza do wspólnego stworzenia Rankingu Królów Polski! Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie okazja wziąć udział w wyborach. Cały dzień będzie trwał Ranking Publiczności, którą zapraszamy do oddawania głosów za pośrednictwem specjalnej urny ustawionej w siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. W głosowaniu każdy uczestnik może wybrać pięciu najlepszych spośród dwudziestu ośmiu królów naszego kraju. Począwszy od Bolesława Chrobrego koronowanego w 1025 r. aż do ostatniego władcy Rzeczpospolitej – Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Data:
sobota, 17.05.2025, 18:00 -00:00
Wykonawca / Organizator:
Noc Muzeów z Muzeum Historii Polski
Lokalizacja:
Muzeum Historii Polski
ul. Gwardii 1
01-538 Warszawa - Żoliborz
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN