Podczas Nocy Muzeów w 2022 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie otwieramy dla gości bezpłatnie wszystkie galerie stałe, m.in. Galerię Sztuki Starożytnej, Galerię Wzornictwa Polskiego i zaaranżowaną na nowo Galerię Sztuki XIX w. Tego wieczoru będzie można zobaczyć także wystawy czasowe: „Stan rzeczy” przedstawiający przedmioty towarzyszące człowiekowi w rytmie dnia i nocy oraz 14 prac Marca Chagalla kupionych do kolekcji MNW w 2021 r.
Wystawa czasowa – Chagall
Trudna historia naszego kraju oraz potężne straty wojenne spowodowały, że polskie muzea posiadają niewiele dzieł najwybitniejszych światowych artystów XX wieku, cieszących się nieodmiennie uznaniem międzynarodowej publiczności. Do grupy tych twórców należy bez wątpienia Marc Chagall, którego sztuka stała się rozpoznawalna m.in. dlatego, że na rzadko spo¬tykaną skalę przeniknęła do sfery kultury popularnej, dzięki reprodukcjom powielanym i prezentowanym na różnego rodzaju nośnikach i w różnych kontekstach. Dotychczas grafiki arty¬sty można było zobaczyć w skromnym wyborze tylko w trzech polskich muzeach.
Zbiór czternastu prac Marca Chagalla wykonanych na podłożu papierowym trafił do zbiorów Muzeum Narodo¬wego w Warszawie w wyniku bezprecedensowego zakupu. Dzieła pochodzą z kolekcji rodziny Chagalla, a zakupione zostały w renomowanym szwajcarskim domu aukcyjnym Kornfeld. Powstały w powojennym okresie twórczości artysty. Oddają bogactwo stosowanych przez niego technik graficznych i rysunkowych. Chagall z właściwą sobie swobodą sięgał po różne środki wyrazu, łącząc gwasz, temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz. Zwraca uwagę wysoka jakość materiałów oraz doskonały stan konserwatorski wszystkich prac.
Zakup prezentowanych dzieł Marca Chagalla został zrealizowany dzięki środkom z rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przekazanych w ramach dotacji celowej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Wystawa czasowa – Stan rzeczy
Otaczają nas rzeczy. Służą w codziennych czynnościach, które nie zmieniły się od tysięcy lat: wstajemy, jemy, pracujemy, bawimy się, leczymy, śpimy. Mają wpływ na nasze nawyki, zwyczaje i rytuały. Inaczej pisze się patyczkiem na glinianej tabliczce, inaczej na maszynie do pisania, a jeszcze inaczej na dotykowym tablecie. Kobieta inaczej porusza się w krynolinie i gorsecie niż we współczesnej, luźnej sukience. Rzeczy, chociaż wymyślane i wytwarzane przez człowieka, powodują nami, decydują o jakości i komforcie życia.
Rzeczy zgromadzone na wystawie pochodzą z różnych epok, kultur i stron świata. Prezentujemy je w układzie odpowiadającym rytmowi dnia i nocy – od porannej toalety poprzez domową rutynę aż po zabawę, odpoczynek i sen. Kształtu i funkcji wielu tych przedmiotów prawie nikt nie pamięta, podobnie jak ich nazw: szkandela, parura, lizeska, egreta, szatlenka, robdeszan. Forma pozostałych zmieniła się tak bardzo, że dziś nie umielibyśmy się nimi posłużyć – młodzi użytkownicy smartfonów zapewne nie potrafiliby zadzwonić z telefonu z 1932 roku i nie uruchomiliby powojennego projektora Bajka.
Zapraszamy do świata rzeczy i obyczajów, których już nie ma.
Ekspozycji towarzyszą bogaty program wydarzeń oraz katalog z tekstami Marcina Wichy i Ryszarda Bobrowa oraz fotografiami Agnieszki Rayss, w opracowaniu graficznym Marcina Wichy i Tomka Frycza.
Wystawa jest jednym z wydarzeń roku jubileuszowego Muzeum Narodowego w Warszawie. W jej przygotowanie zaangażowani są opiekunowie niemal wszystkich zespołów naszej kolekcji, dzięki czemu ekspozycja będzie nie tylko panoramą zapomnianych przedmiotów i zwyczajów, ale też szeroką prezentacją zabytków, zgromadzonych przez Muzeum w ciągu 160 lat jego istnienia.
Zwiedzanie w godz. 19:00 – 1:00 ostatnie wejście o godz. 24:00
Data:
14 maja 2022, 19:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Narodowe w Warszawie
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa - Śródmieście
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN