Artysta sportretował poetę Władysława Broniewskiego (na podstawie zdjęcia Jana Styczyńskiego), twórcę liryki rewolucyjnej i utworów propagandowych, który odmówił jednak napisania nowego hymnu narodowego w czasach PRL. Wilhelm Sasnal, jeden z najbardziej cenionych twórców współczesnych, podejmuje tu temat polskiej historii i tożsamości narodowej, polityki i pamięci zbiorowej oraz kwestię zaangażowania artysty w politykę.
Obraz, prezentowany pierwotnie w Steadelijk Museum w Amsterdamie oraz w Galerii Raster w ramach projektu „Broniewski” (obecnie w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), nie był nigdy dotąd eksponowany we wnętrzach domu poety na Warszawskim Mokotowie. W Noc Muzeów „Broniewski” na moment wróci więc „do siebie”. My tymczasem, wraz z Wilhelmem Sasnalem i gośćmi Muzeum zapytamy o to, kiedy i gdzie artysta jest u siebie. I, czy przypadkiem to nie abstrakcja pozostaje jedną możliwą przestrzenią, w której udaje mu się bezpiecznie się zadomowić.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Władysława Broniewskiego:
- godz. 19:00 – unikalny pokaz obrazu Wilhelma Sasnala „Broniewski” z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej we wnętrzach willi Władysława Broniewskiego na warszawskim Mokotowie;
- godz. 20:00 – spotkanie z Wilhelmem Sasnalem w Ogrodzie willi Broniewskiego
Data:
14 maja 2022, 17:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Literatury
Lokalizacja:
Muzeum Władysława Broniewskiego
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51
02-561 Warszawa
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN