Kolekcja ta odzwierciedlała dążenie monarchy do podniesienia poziomu kulturalnego i edukacyjnego Rzeczypospolitej, zgodnie z ideami fizjokratyzmu, które zakładały, że rozwój nauk i sztuk przyczynia się do siły państwa.
Stanisław August, nie odziedziczywszy po swoich poprzednikach żadnych zbiorów artystycznych, postanowił samodzielnie stworzyć kolekcję, finansowaną z prywatnych środków. W liście do swojego doradcy, Augusta Moszyńskiego, pisał: „Moje sztychy i medale są bez wątpienia tylko rozrywką w porównaniu z resztą (…) tymczasem wie Pan, że biorę pod uwagę stronę użyteczną i chciałbym uczynić je użytecznymi także dla tych, których będą one cieszyć po mojej śmierci”.
Kolekcja grafiki była częścią szerszego programu reform kulturalnych i edukacyjnych, mających na celu modernizację państwa. Monarcha wierzył, że sztuka może służyć nie tylko jako ozdoba, ale także jako narzędzie edukacyjne i źródło inspiracji dla przyszłych pokoleń.
Dziś Królewska Galeria Grafiki Stanisława Augusta stanowi cenny element dziedzictwa kulturowego, świadczący o pasji kolekcjonerskiej króla i jego zaangażowaniu w rozwój kultury i edukacji w Polsce. Zwiedzający mogą podziwiać te unikalne dzieła w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Bezpłatne zwiedzanie letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. W każdy piątek obowiązuje wolny wstęp do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
W piątek obiekty otwarte są w godz. 10:00 – 18:00.
Ostatnie wejście odbywa się 30 minut przed ich zamknięciem.
PAŁAC NA WYSPIE
- wtorek-środa: 09.00-16.00
- czwartek-sobota: 10.00-18.00
- niedziela: 10.00-16.00
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Łazienki Królewskie
Lokalizacja:
Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1
00-460 Warszawa
Bilety:
Bielty do - 50 PLN
Wstęp bezpłatny - piątek - 0 PLN