Łazienki Królewskie (ŁK). Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, nazywana „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”.
Jej aurę tworzą klasycystyczne zabytki oraz historyczne ogrody. Natura, kultura, architektura – spacer i zwiedzanie zaczynamy od ogrodów…
Powierzchnia dzisiejszych Ogrodów Łazienkowskich obejmuje 76 hektarów! Ich najstarsza część to Ogród Królewski z XVIII wieku. Kiedyś pełnił rolę leśnego zwierzyńca dla organizowanych tam polowań, później przejęty i przebudowany przez króla Stanisława Augusta. Znaczny wpływ na charakter ogrodu miał ówczesny doradca króla, który preferował swobodną kompozycję ogrodów stylu angielskiego nad regularność stylu francuskiego. To także tutaj rozbudowana wówczas XVII-wieczna Łaźnia zaczęła się przekształcać w klasycystyczny Pałac na Wyspie, wzorowany na włoskich rozwiązaniach. Z woli Augusta Stanisława Pałac „zamienił się” w willę-muzeum, w którym eksponowane były najcenniejsze obrazy z jego kolekcji. Na dzień dzisiejszy jest to 140 dzieł sztuki XVIII-wiecznej.
Wchodząc w wiek XIX przechodzimy przez Ogród Romantyczny. W takim ogrodzie swoje miejsce musiały znaleźć pawilony czy rozmaite szczegóły nawiązujące do starożytności. I zgodnie z tym ogrodowym savoir vivre’m wśród parkowych alejek można odkryć Świątynię Sybilli/Diany, Świątynię Egipską czy zachowaną we fragmencie Oranżerię Neogotycką.
Ogród Modernistyczny to odpowiedź wyobraźni na trendy stylistyczne XX wieku, który wnosi nowy ogrodowy porządek. Szczególnie istotną cechą tego stylu była geometria czyli zgeometryzowana przestrzeń ogrodu. Ten precyzyjny układ linii ogrodowych doskonale podkreślały i uwypuklały rzeźby ogrodowe.
Najmłodszy z królewskich ogrodów został odrestaurowany w roku 2014, zaś odkryty przez archeologów dopiero w 2012. Nowy Ogród Chiński został otwarty jako część Ogrodu Królewskiego i nawiązuje do XVIII-wiecznej mody na „chinoiserie”.
W Ogrodach Łazienkowskich rozsianych jest wiele pereł architektury m.in.: Stara Oranżeria (czyli Stara Pomarańczarnia), która niegdyś służyła do przechowywania drzewek egzotycznych. We wschodnim skrzydle mieści się Teatr Królewski, jeden z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich. Znajduje się tu także Królewska Galeria Rzeźby z kolekcją marmurowych posągów i gipsowych kopii najważniejszych dzieł starożytnych oraz nowożytnych.
We wschodniej części ogrodu znajdziemy Pałac Myślewicki – dwupiętrową rezydencję w stylu wczesnoklasycystycznym. Co ciekawe – przetrwała do dziś w stanie niemal niezmienionym, z oryginalnym w większości wystrojem z czasów Stanisława Augusta.
A kiedy trafimy nad brzeg Stawu Południowego odkryjemy Amfiteatr – wpisany w ówczesną modę łączącą motywy antycznych ruin z funkcją teatru w otwartej przestrzeni.
Po długim i magicznym spacerze – od połowy maja do końca września – goście mogą odpocząć i „pooddychać kulturą”. W tym czasie, co niedzielę pod Pomnikiem Chopina odbywają się koncerty letnie, które cieszą się wielką popularnością.
Muzeum ŁK – tu, w dialogu z przeszłością i klasyką, buduje i realizuje program nowoczesnej edukacji dla wszystkich np.: kreatywne spotkania dla najmłodszych z rodzicami, alternatywne warsztaty dla młodzieży, twórcze zajęcia dla dorosłych i seniorów.
„Roztańczony dwór królewski” albo „Sekrety starej oranżerii” czy „W królewskiej formierni” – to tylko kilka z wielu propozycji na interaktywne lekcje muzealne. Można wybrać również lekcje przyrodnicze czy gry terenowe z mapą. Pełni pasji edukatorzy muzealni przygotowani są także do pracy z grupami przedszkolnymi i osobami niepełnosprawnymi.
Miejsce:
Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1
00-460 Warszawa
Bilety:
Wstęp do parku bezpłatny 0 PLN