Zasadnicze znaczenie dla ówczesnego obrazu tej gałęzi sztuki miał mecenat króla, a głównym ośrodkiem jej rozwoju był dwór królewski w Warszawie. Stanisław August sprowadzał z zagranicy, głównie z Włoch, rzeźbiarzy, których działalność była w zasadzie ograniczona do dekoracji królewskich siedzib: Zamku Królewskiego i letniej rezydencji w Łazienkach Królewskich, gdzie znajdowało się też wiele rzeźb będących importami z Włoch i Francji. Monarcha planował wprawdzie utworzenie szkoły artystycznej mającej kształcić miejscową młodzież w sztukach pięknych, której zaczątkiem w dziedzinie rzeźby była pracownia rzeźbiarska funkcjonująca na Zamku Królewskim, ale abdykacja króla w 1795 r. spowodowała likwidację zarówno owej zamkowej „skulptorni”, jak i całego rozwijającego się za jego rządów warszawskiego ośrodka rzeźbiarskiego.
Stanisław August – kolekcjoner starożytności
Kolekcja rzeźb Stanisława Augusta koncentrowała się na starożytności, odzwierciedlając fascynację antykiem typową dla oświeconej Europy. W zbiorze dominowały marmurowe kopie antycznych posągów, wykonane przez współczesnych rzeźbiarzy, oraz dzieła inspirowane antycznymi wzorami. Oryginalnych starożytnych rzeźb było niewiele.
Kluczową rolę w tworzeniu kolekcji odgrywały Włochy, a zwłaszcza Rzym – centrum handlu antycznymi rzeźbami i ich kopiami. Tam król zamawiał najcenniejsze dzieła, które zdobiły Zamek Królewski i Łazienki. W kolekcji znalazły się prace takich mistrzów jak Carlo Albacini, Giuseppe Angelini, Francesco Righetti czy Bartolomeo Cavaceppi. Niektórzy z nich otrzymali tytuły królewskich rzeźbiarzy, mimo że nigdy nie odwiedzili Polski.
Po abdykacji króla w 1795 roku kolekcja została stopniowo rozproszona, ale katalogi i archiwalia wskazują na jej wyjątkowy charakter, bogaty w włoskie importy. Włochy były nie tylko źródłem dzieł, ale też inspiracji dla króla, który planował stworzenie w Warszawie akademii sztuk pięknych i muzeum rzeźby.
Bezpłatne zwiedzanie letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. W każdy piątek obowiązuje wolny wstęp do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
W piątek obiekty otwarte są w godz. 10:00 – 18:00.
Ostatnie wejście odbywa się 30 minut przed ich zamknięciem.
STARA ORANŻERIA I TEATR KRÓLEWSKI
- wtorek-środa: 9.00-16.00
- czwartek-sobota: 10.00-18.00
- niedziela: 10.00-16.00
W Starej Oranżerii można zwiedzać Królewską Galerię Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Łazienki Królewskie
Lokalizacja:
Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1
00-460 Warszawa
Bilety:
Bielty do - 50 PLN
Wstęp bezpłatny - piątek - 0 PLN