- godz. 20:30
DIANA – historia rzeźby „Diana” dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W filmie zobaczymy etapy odzyskiwania popiersia zrabowanego podczas wojny. Po wielu latach zaginione dzieło pojawiło w ofercie wiedeńskiego domu aukcyjnego, co dało nadzieję na powrót do polskiej kolekcji.
. - godz. 20:50
GITARA – kulisy pozyskania do kolekcji „a.r.” oraz utraty kolażu „Gitara” Pabla Picassa. Przenosimy się do października 1923. Do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża tajemniczy gość, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki – Mieczysław Sierpski. W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także dzieło Picassa, które pozostawia gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu. Potem praca trafia do tworzonego w Łodzi muzeum, obrabowanego podczas II wojny światowej.
. - godz. 21:30
AUTOPORTRET – fragmenty z życia malarza, Jacka Malczewskiego, z czasu gdy jego małżeństwo przechodziło kryzys. Artysta przeżywał wtedy romans z Marią Balową, którą także uwiecznił w kilku swoich obrazach. Wiele dzieł tego znakomitego artysty utraciliśmy z polskich kolekcji podczas wojny. Jednym z nich jest „Autoportret” ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.
. - godz. 21:55
PORTRET MĘŻCZYZNY – losy obrazu „Portret młodego mężczyzny w peruce” namalowanego przez Krzysztofa Lubienieckiego. Historia odnalezienia przez polskie władze przy pomocy FBI dzieła zarabowanego przez Niemców. Opowieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w roku 1728, kiedy to Lubieniecki przygotowuje się do namalowania obrazu.
Gdzie: dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie).
Każdy film trwa 20-25 minut. Wyświetlane będą w kolejności: 2 filmy – przerwa – 2 filmy.
„DZIEŁA UTRACONE” to cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych, poświęconych losom dzieł sztuki zaginionych w czasie II wojny światowej. Prezentowane dzieła wróciły do macierzystych kolekcji dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez ministerstwo.
Produkcja filmowa: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie
Data:
sobota, 18.05.2024, 20:15 -22:30
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Historii Polski
Lokalizacja:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN