Samo miejsce, gdzie mieści się to stosunkowo mało znane (a z pewnością warte poznania!) Muzeum usytuowane jest dokładnie w centralnym punkcie stolicy. W dni powszednie trwają w tej okolicy prace przy budowie nowego Placu Miejskiego, a dosłownie kilkaset metrów dalej, po drugiej stronie ul., Marszałkowskiej, stoi Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wyglądał przedwojenny, zaprojektowany z modernistycznym rozmachem biurowiec, a po II Wojnie Światowej odbudowany i jeszcze rozbudowany – budynek nazywany „Domem Pod Orłami” (dach zwieńczają dwie wspaniałe rzeźby orłów), to Noc Muzeów (nazwana przez spółdzielców „Nocą Kooperatystów) jest ku temu idealnym momentem. Siedziba Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce, wyjątkowego nie tylko w wymiarze polskim, ale i na skalę europejską, zarazem jest siedzibą Krajowej Rady Spółdzielczej – naczelnego organu spółdzielczości w Polsce.
Muzeum, chociaż nie szokuje interaktywnymi „wodotryskami”, ma ten szczególny klimat tradycyjnych muzeów. W wystawowych salach pieczołowicie zgromadzono tysiące eksponatów: starych obrazów, popiersi Wielkich Kooperatystów, map, dokumentów księgowych, odezw, broszur i woluminów, numizmatów i sztandarów spółdzielczych i wiele innych, dokumentujących barwne i ważne także przy kształtowaniu się państwowości polskiej losy spółdzielczości (dawniej nazywanej „kooperatyzmem). Od czasów zaborów, poprzez III Rzeczpospolitą, okres Wojny i Okupacji w przejrzysty sposób pokazano rozwój wielorakich form spółdzielczości w Polsce.
W Programie zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce przy ul. Jasnej 1 („Dom Pod Orłami”) oraz specjalne atrakcje:
- godz. 18:00 – 22:00 – udostępnianie muzeum dla zwiedzających.
- godz. 19.30 – zwiedzanie sali operacji bankowych, powstałej po 1945 roku wg. projektu prof. Barbary Brukalskiej – jeden z ważniejszych przykładów monumentalnej architektury modernistycznej powojennej Warszawy.
- godz. 20.00 – wycieczka z przewodnikiem po salach muzealnych poświęconych m.in. początkom spółdzielczości w Europie i w Polsce, bankom spółdzielczym, spółdzielczości mieszkaniowej, pracy i wojskowej oraz rozwojowi spółdzielczości spożywców „Społem”.
- godz. 21.00 – wykład Roberta Azembskiego „Barwne życie znanych kooperatystów”.
A także: kącik sztuki użytkowej produkowanej w spółdzielniach rękodzieła ludowego i artystycznego, wystawa poświęcona rozwojowi spółdzielczości uczniowskiej, pokaz filmu o Muzeum w sali audiowizualnej, drobne upominki dla zwiedzających. Muzeum nie posiada usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami, wstęp jest bezpłatny i nie wymaga umawiania się.
Data:
sobota, 17.05.2025, 18:00
Wykonawca / Organizator:
Krajowa Rada Spółdzielcza
Lokalizacja:
Dom pod Orłami / Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa - Śródmieście
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN