„Podróże na wschód” to 1100 m² profesjonalnie zaprojektowanej powierzchni. Dzięki atrakcyjnej oprawie plastycznej i nowoczesnym rozwiązaniom technicznym prezentuje ona w szczególny sposób wybór najciekawszych i najcenniejszych eksponatów z kolekcji Muzeum liczącej ponad 23.000 obiektów. Ekspozycja, zrealizowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości ponad 6.000.000 zł ma za zadanie przedstawić zwiedzającym bogactwo i różnorodność kultur Azji.
Pierwszym krokiem w „Podróżach na wschód” jest przestrzeń poświęcona regionowi, który przez swoje położenie geograficzne często nazywany jest Bliskim Wschodem. Tutaj zebrane zostały eksponaty ze starożytnych państw doliny Eufratu i Tygrysu, przykłady sztuki muzułmańskiej oraz zabytki kultury arabskiej i perskiej.
Kolejna część wystawy wita podróżujących arkadami i uliczkami bazaru charakterystycznego dla Azji Centralnej. Tutaj łączą się ze sobą elementy kultur ludów koczowniczych i mieszkańców miast Jedwabnego Szlaku. Spacerując po bazarze można oglądać najpiękniejsze przykłady wspaniałej biżuterii, kolorowych strojów, bogatych haftów, ceramiki i innych artefaktów pochodzących z Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Afganistanu.

Półzbroja paradna i hełm
Następnym przystankiem w podróży są płaskowyże Mongolii. Tutaj zwiedzający mogą zajrzeć do autentycznej jurty mongolskich pasterzy żyjących w wiecznej wędrówce. Eksponaty zgromadzone w tej części ekspozycji obrazują różne aspekty dawnego i współczesnego życia Mongołów, potomków Czyngis-chana, a także związane są ściśle z buddyzmem – dominującą tam religią.
Ostatnim etapem zwiedzania jest galeria poświęcona Indonezji – krajowi rozciągającemu się na jednej ósmej długości obwodu Ziemi i liczącemu około 18.000 wysp. Trzon tej części wystawy stanowi założycielska kolekcja twórcy i patrona Muzeum – Andrzeja Wawrzyniaka (1931-2020). Odwiedzający oprócz podziwiania masek, broni, strojów i lalek wayang, a także świadectw odległej przeszłości tego regionu, będą mogli obejrzeć z bliska pendopo – drewniany pawilon służący do koncertów klasycznej indonezyjskiej orkiestry gamelanowej oraz przedstawień teatru cieni.
Ostatnia część ekspozycji – „Strefa Dźwięków”, istniejąca od 2016 roku, poświęcona jest kulturom muzycznym Azji. Zaprezentowane są na niej instrumenty wraz z nagraniami i materiałami filmowymi.
Kuratorzy: dr Magdalena Ginter-Frołow, Karolina Krzywicka, dr Krzysztof Morawski, dr Maria Szymańska-Ilnata
Konserwatorzy: Agnieszka Kalbarczyk, Ewa Soszko-Dziwisińska, dr Jacek Tomaszewski, Magdalena Żero
Autorzy koncepcji plastycznej: Kłaput Project

Korona ceremonialna
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 10:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Azji i Pacyfiku
Lokalizacja:
Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
ul. Solec 24
00-403 Warszawa
Bilety:
Wstep do - 9 PLN