Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu program:
Scena Muzyczna:
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają dla Was gwiazdy polskiej sceny muzycznej: KARAŚ/ROGUCKI, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek.
- godz. 14:00 – 15:30 – KARAŚ/ROGUCKI
- godz. 15:30 – 16:45 – Sara James
- godz. 16:45 – 18:30 – Baranovski
- godz. 18:30 – 20:00 – Kamil Bednarek
Scena dla Dzieci:
(godz. 13:00 – 18:00)
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie po raz kolejny stanie się dziecięcym centrum wszechświata! Na dzieci czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty. Najmłodszych uczestników animować będą kultowe postacie z bajek, a na scenie nie zabraknie również sztuczek magicznych.
Na najmłodszych czekać będzie również Strefa Pałac Saski Dzieciom, w której odbywać się będą warsztaty i ścieżki edukacyjne. Tematem przewodnim będzie polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla.
Scena Taców Polskich:
(godz. 13:00 – 19:00)
Jak tańczy się w różnych regionach Polski? Tego dowiecie się (i nauczycie!) na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny.
Pokazy Filmów VR
W Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich będą odbywały się pokazy filmów VR: MS Piłsudski – podwodna misja”, “Dża-Dża”, “Nie kochać w taką noc” oraz „Kino”.
Atrakcje Uliczne:
- godz. 13:00 – 20:00 – Ojcowie Niepodległości
Balkon w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, od strony Kościoła Sióstr Wizytek
.
To wyjątkowa szansa na podróż w czasie: co godzinę z balkonu w Pałacu Tyszkiewiczów Potockich (od strony kościoła Sióstr Wizytek) przemówią do nas Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty!
.
- godz. 14:00 – 19:00 – Koncerty Brass Bandów
.
W kilku lokalizacjach – przy hotelu Raffles-Europejski na rogu ul. Ossolińskich, na schodkach na rogu ul. Królewskiej Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, na placu przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 – zabrzmią takie zespoły jak: All Dęte Brass Band, Golden Collective Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band oraz Brass Federacja.
. - godz. 14:00 – Parada Otwarcia
Start z bramy głównej UW w kierunku MKiDN
.
Parada na dobry początek festiwalu rozpocznie się z placu przy Kościele Sióstr Wizytek. Na jej czele pójdzie dyrygent Grzegorz Marecki, a za nim muzycy, paradne bicykle, panie z grupy rekonstrukcyjno-historycznej Bluszcz, Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka oraz zabytkowe automobile z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.
. - godz. 14:20 do 18:20 – Parady zabytkowych samochodów
Start z Placu Wizytek w kierunku MKiDN
.
Stare automobile z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach będą stały na placu przy Kościele Sióstr Wizytek, jednak o wyznaczonych godzinach auta ruszą w dostojną paradę w stronę pomnika Kopernika, gdzie zawrócą, by potem skierować się pod gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i finalnie wrócić na plac przy Wizytkach.
. - godz. 14:20 do 18:00 (Co około godzinę) – Parada szczudlarzy
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
.
Grupa Żywy Teatr, teatr aktorów na szczudłach w biało-czerwonych kostiumach przejdzie Krakowskim Przedmieściem z flagami Polski.
. - godz. 15:00 do 18:00 (Co półtorej godziny) – 𝐏𝐚𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐭𝐚𝐧𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳 𝐦𝐨𝐭𝐲𝐰𝐞𝐦 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐰𝐨𝐝𝐧𝐢𝐦 𝐩𝐨𝐥𝐨𝐧𝐞𝐳𝐚
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
.
Z bramy Uniwersytetu Warszawskiego wyruszą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka”. Pary tancerzy przejdą w kierunku Hotelu Bristol, my zaś zachęcamy do dołączenia się i wspólnego odtańczenia Poloneza!
. - godz. od 14:20 do 17:30 (Co półtorej godziny) – Występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”
Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego
. - godz. od 14:20 do 17:30 (Co około godzinę) – Prezentacja mody retro i pokaz bicykli
Start z Placu Wizytek
. - godz. 14:40 – 18:00 – Parady muzyczne z orkiestrami
Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku MKiDN
. - godz. 19:00 – Parada finałowa
Start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek
.
Z Placu Wizytek wyrusza zabytkowe samochody i bicykle, a tuż za nimi panie z GRH BLUSZCZ, dyrygent Grzegorz Marecki, muzycy i wykonawcy. Na końcu parady finałowej tancerze tańczyć będą poloneza zapraszając warszawiaków do wspólnego tańczenia.
.
godz. 13:00 – 21:00 Pokazy w „Oknie na Kulturę”
Galeria „Okno na Kulturę”, Krakowskie Przedmieście 17
W “Oknie na Kulturę” Muzeum Historii Polski zaprezentuje filmy historyczne w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, pt. “Powstali 1863” oraz “Żywe pomniki”. Obejrzeć będzie można również wystawę strojów z epoki. Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.
Co godzinę od 13:00 do 17:00 – Spacery Historyczne Pałac Saskiego
Do wyboru uczestników Pałac Saski przygotował dwie ścieżki tematyczne:
Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim (start: Hotel Bristol lub fontanna w Ogrodzie Saskim) oraz Spacer z Fryderykiem Chopinem (start: fontanna w Ogrodzie Saskim lub pomnik Kopernika).
godz. 14:00, 15:40 i 17:30 – Koncerty Muzyki Dawnej
Kościół Wizytek
Zespół muzyki dawnej Il Tempo pod kierownictwem Agaty Sapiechy zaproponuje muzyczną podróż w czasie w wyjątkowym otoczeniu zabytkowego kościoła: przejdziemy od utworów średniowiecznych, przez polskie zabytki muzyczne Średniowiecza i Renesansu, skarby muzyczne Zamku Warszawskiego z Dworu Wazów, aż po utwory mistrzów XVIII w związanych z dworem polskim i Warszawą. Każdy koncert będzie trwał około 40-45 minut.
ISKRY NIEPODELGŁEJ
W dniach 10 – 12 listopada
Przy kościele Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (między Pałacem Prezydenckim a pomnikiem Adama Mickiewicza)
Multimedialny spektakl umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentuje historie wybitnych Polek i Polaków.
Data:
sobota, 11.11.2023, 13:00 -20:00
Wykonawca / Organizator:
Festiwal Niepodległa
Lokalizacja:
Krakowskie Przedmieście
ul. Krakowskie Przedmieście 1
00-047 Warszawa
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN