Mass escape event, Żywa Biblioteka, kreatywne pisanie z Loesje i warsztaty dla dzieci z wykonywania motanek – to tylko kilka propozycji z długiej listy atrakcji, które Centrum Myśli Jana Pawła II zaplanowało dla Was w ramach tegorocznej Nocy Muzeów.
Przygotujcie się na podróż przez kultury i tajemnice naszej kamienicy! Drogowskazami w tej wyprawie będą różnorodność, dialog, nadzieja i empatia. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy. Zachęcamy do zapoznania się z całym programem.
Program Nocy Muzeów CMJP2
- godz. 13:00 – 21:00 – Gra Terenowa – Mass Escape Event – „Foksale na Foksal. W poszukiwaniu nadziei” / zapisy
Zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby na Ziemi zabrakło mądrości? I jak wyglądałby świat bez nadziei? Zapraszamy do udziału w naszym mass escape evencie – połączeniu gry terenowej z pokojami zagadek w stylu escape room. Dołączcie do grona Strażników Nadziei – Foksali, czyli tajemniczych, małych stworzeń, które czuwają nad poziomem mądrości na świecie. Stańcie się częścią ich misji: zbierzcie to, co zostało rozproszone, dodajcie nadziei tym, którym jej brakuje i uratujcie świat przed chaosem, a przy okazji – dobrze się bawcie, rozwiązujcie zagadki i odkrywajcie zakamarki artystycznej kamienicy na Foksal! Zaczynamy 17 maja od godz. 13:00 i działamy do późnego wieczora. Zapisy od 29 kwietnia za pomocą formularza.
- godz. 13:00 – 22:00 – Karol Wojtyła – Inspiracje | wystawa / zapisy
Czy da się dziś rozmawiać o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II bez patosu, czy umiemy widzieć w nim nie tylko postać z pomnika, ale osobę, która chce dyskutować o nurtujących nas problemach? Zapraszamy do obejrzenia naszej najnowszej wystawy, w której nowoczesna grafika przeplata się z prowokującymi pytaniami zachęcającymi do niebanalnej dyskusji. Pokazujemy Wojtyłę, który jest nie tyle hierarchą kościelnym i mężem stanu, co przyjacielem i naszym rozmówcą. Autorzy wystawy przedstawiają go jako człowieka, który poszukiwał odpowiedzi, miał swoje dylematy, dzielił się doświadczeniami. Działo się to między innymi w czasie, gdy jako młody kapłan dyskutował ze studentami podczas górskich wycieczek. Wystawa jest zlokalizowana na dziedzińcu kamienicy artystycznej przy ul. Foksal 11. O 17:00 i 19:00 zaplanowano oprowadzenie z przewodnikiem. Zapisy od 29 kwietnia kwietnia za pomocą formularza.
- godz. 14:00 – 17:00 – Warsztaty z kreatywnego pisania z Loesje / zapisy
Uwolnij swoją kreatywność podczas warsztatów pisarskich, gdzie w przyjaznej atmosferze będziemy eksplorować tematy nadziei, pamięci i różnorodności. Wystarczy otwarty umysł i chęć twórczego spędzenia czasu. Zapisy od 29 kwietnia.
- godz. 15:00 – 19:00 – Motanki | warsztaty dla dzieci / zapisy
Warsztaty, podczas których uczestnicy poznają tradycyjne techniki motania słowiańskich lalek z wykorzystaniem skrawków tkanin, nici, włóczek i wstążek. Zajęcia posiadają elementy arteterapii, na których dziecko może zarówno wyrazić siebie w twórczy sposób, a także rozwijać motorykę małą i zdolności manualne. Do uczestnictwa w warsztatach wystarczą dobre chęci i pozytywna energia. Zapisy od 29 kwietnia za pomocą formularza.
- godz. 15:00 – 20:00 – Żywa Biblioteka – Fundacja Rubin
Tu książkami są̨ prawdziwi ludzie, autentycznie reprezentujący mniejszości i grupy społeczne, które nie są̨ w pełni akceptowane. Czytelnik/Czytelniczka wypożyczając Żywą Książkę wsłuchuje się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie ma szans usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi. Rozmowy z naszymi bohaterami będą toczyły się na dziedzińcu.
- godz. 20:00 -21:00 – Koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w towarzystwie Dimy Gorelika i Adeba Chamouna
Koncert będzie prezentacją muzyki różnych kultur i religii. Na scenie, która stanie na ul. Foksal, wystąpi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jakuba Siekierzyńskiego oraz dwóch wybitnych muzyków: izraelski gitarzysta Dima Gorelik oraz pochodzący z Syrii Adeb Chamoun, który zagra na instrumentach perkusyjnych. Podczas koncertu zabrzmią utwory pochodzące z kultury żydowskiej (m.in. D’ror Yikra – hymn szabatowy), arabskiej (syryjska tradycyjna pieśń Yal Asmar Ellon), a także różnych odłamów chrześcijaństwa (m.in. starogrecki raspiew Chwalitie Imia Gospodnie). Wystąpią nie tylko muzycy znajdujący się na scenie, ale także zgromadzona publiczność, która w ramach finału wydarzenia zostanie zaproszona do wykonania wspólnej wokalnej improwizacji.
Data:
sobota, 17.05.2025, 13:00 -22:00
Wykonawca / Organizator:
Centrum Myśli Jana Pawła II
Lokalizacja:
Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11
00–372 Warszawa
Bilety:
Wstęp bezpłatny / zapisy - 0 PLN