Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Działa w ramach działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Dział archiwalny gromadzi, ewidencjonuje, przechowuje, opracowuje, zabezpiecza i udostępnia dokumenty zbrodni z lat 1917–1990. Archiwalia dotyczą także losów Narodu Polskiego w latach 1939–1990, mówią o poniesionych ofiarach i wyrządzonych szkodach. Na ich podstawie wydawane są uwierzytelnione odpisy, wypisy, wyciągi i reprodukcje przechowywanych dokumentów.
Zebrane materiały archiwalne (w formie oryginalnych dokumentów, kopii lub na nośnikach elektronicznych) pochodzą także od instytucji prowadzących archiwa w innych państwach, od polskich instytucji emigracyjnych i polonijnych oraz osób prywatnych z kraju i zagranicy.
W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej powstał projekt Archiwum Pełne Pamięci, który ma na celu pomóc w utrwalaniu pamięci o losach Polski i Polaków w ubiegłym stuleciu.
Chodzi o oryginalne dokumenty i zbiory, które być może przechowywane są w domowych „szufladach pamięci”. Archiwum IPN zachęca do współpracy i podzielenia się szerzej nieznanymi bądź zapomnianymi historiami rodzinnymi z innymi. Kilkoma historiami już się niektórzy podzielili na stronie: www.archiwumpamieci.pl
Miejsce:
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
ul. Kłobucka 21
02-699 Warszawa