Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego (CAPP) im. Barbary Purtak. Gromadzi, zabezpiecza, udostępnia materiały dotyczące historii pielęgniarstwa. Oficjalne otwarcie – rok 2008.
Dokumentacja CAPP obejmuje m.in.: biografie i pamiątki pielęgniarek zasłużonych dla zawodu, odznaczonych Medalem Florence Nightingale. Medalem dla zasłużonych dla szkolnictwa zawodowego, lecznictwa, monografie szkół i szpitali, opracowania dotyczące historii pielęgniarstwa, udziału zgromadzeń zakonnych w rozwoju pielęgniarstwa, udziału pielęgniarek i położnych w walkach o niepodległość, w pracach rządu, historię organizacji pielęgniarskich zagranicznych i krajowych.
Zasoby CAPP obejmują ponad 20 tys. jednostek archiwalnych. Obecnie prace w archiwum koncentrują się głównie na digitalizacji zbiorów – tutaj można przejść do wersji wirtualnego archiwum: http://www.wmpp.org.pl/pl/
W dalszym ciągu – CAPP zbieraja dokumenty, pamiątki, sztandary szkół, które zakończyły swoją działalność, czepki, mundury, broszki szkół, kroniki, fotografie, filmy, wspomnienia i korespondencje, znaczki i karty pocztowe z wizerunkami pielęgniarek i położnych, wycinki z prasy, sprzęt i narzędzia pielęgniarek.
Jeśli ktoś dysponuje podobnymi zbiorami w „domowej szufladzie” – CAPP zachęca do współpracy!
Miejsce:
Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego / Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych
ul. Żelazna 59
00-848 Warszawa - Wola