Tor wyścigów konnych Służewiec. W 1989 roku wpisany do rejestru zabytków. Otwarty 3 czerwca 1939 roku – wówczas najnowocześniejszy i największy tor wyścigów konnych w Europie.
Głównym projektantem założenia był warszawski architekt Zygmunt Plater-Zyberk, który w swojej koncepcji połączył modny wówczas styl funkcjonalistyczny oraz okrętowy. Zanim zajął się projektowaniem Służewca, zwiedził wszystkie najlepsze europejskie tory wyścigowe. Całość składa się z 2 torów – piaszczystego toru treningowego oraz głównego, trawiastego przeznaczonego na wyścigi płaskie oraz 3 trybun.
Pierwsza z nich tzw. członkowska lub reprezentacyjna z paddockiem to ekskluzywny pawilon połączony z budynkiem administracyjnym (dla dziennikarzy, sędziów). Był przeznaczony dla najważniejszych osobistości. Jej goście mieli do dyspozycji przestronny hall, salę i mały salonik z jadalnią na I piętrze.
Druga z nich tzw. główna na ok. 4500 osób to przede wszystkim miejsca stojące, poza tym siedzące w lożach i tarasy. Jej dodatkową atrakcję stanowiła sala dansingowa w podziemiach z obrotowym parkietem.
Natomiast trybuna trzecia na 7000 osób zawierała wyłącznie miejsca stojące i nigdy nie została oddana do użytku.
Dodatkowo teren zaprojektowano jako imponującej wielkości kompleks treningowy. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu jakim był podziemny tunel przestrzeń treningowa została połączona z torem wyścigowym. Cały kompleks „tonie” we wszechogarniającej zieleni – trudno byłoby zliczyć 6000 różnych krzewów i 95 gatunków drzew!
A dla współczesnych sympatyków wyścigów konnych – również transmisje gonitw online na stronie. Dzięki dogodnej budowie terenu oraz możliwości pomieszczenia znacznej liczby widzów tor wyścigowy wykorzystywany jest także jako „scena koncertowa” gwiazd polskiej i światowej rozrywki.
Miejsce:
Tor Służewiec
ul. Puławska 266
02-684 Warszawa