Zespół Stacji Filtrów. Perła architektury przemysłowej XIX wieku. Wpisany do rejestru zabytków, uznany za Pomnik Historii.
Warszawskie filtry wody – część systemu wodociągów warszawskich wybudowanych w latach 1883–1886 z inicjatywy prezydenta miasta Sokratesa Starynkiewicza według projektu wybitnego angielskiego architekta Williama Lindleya i jego najstarszego syna Williama Heerleina Lindleya.
Rok 1933 – na terenie stacji oddano do użytku Zakład Filtrów Pospiesznych zaprojektowany w stylu art deco. Tutaj wątek architektoniczny łączy się z filmowym – w tym miejscu pracowała Madzia Karwowska (w tej roli Anny Seniuk) z serialu Czterdziestolatek.
Część obiektów zaprojektowanych przez Lindleya np.: filtry powolne, zbiorniki wody czystej i osadniki wody surowej są eksploatowane do dziś. 40-metrową wieżę ciśnień wyłączono z użytku w latach 30-tych XX wieku. Natomiast w budynkach dawnej pompowni parowej i kotłowni znajduje się obecnie nowoczesne, multimedialne muzeum wodociągów i kanalizacji. Można w nim rzucić okiem na m.in. fragment drewnianego warszawskiego wodociągu z XVII wieku oraz zabytkowe urządzenia.
W lipcu oraz sierpniu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji organizuje Dni Otwarte Filtrów Warszawskich, zwiedzanie możliwe również podczas majowej Nocy Muzeów.
Miejsce:
Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya
ul. Koszykowa 81
05-077 Warszawa