Zaprezentowana zostanie współczesna kompozycja do Pieśni o wójcie Albercie | Sequitur de quodam aduocato Cracouiensi (wg. odpisu z 1441 w), Pieśń o Hołubku (1588), Marsz roku 1792 (1792), Krakowiak Kościuszki | Bartoszu, Bartoszu (1794), Pieśń konfederatów barskich (1843/~1975), kompozycja do utworu Sieczże Szwedów, Potop Sienkiewicz (1655/1886), kompozycja do Ustawa sejmu o detronizacji Mikołaja I (1831), Margrabia Wielopolski (1991), Dylemat (1983), kompilacja utworów Rozszumiały się wierzby płaczące (1943) | Patrol (1946), Wróżba (1982). Dopełnieniem repertuaru historycznego będzie współczesna kompozycje instrumentalne 1792. Contra Targovicam oraz Zdrada.
Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797). W ciągu 14 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.
Koncert Niepodległości to przełomowe spojrzenie na polską pieśń patriotyczną. Całość prezentowana jest w niezwykłej oprawie w Hali B Muzeum Powstania Warszawskiego, w industrialnej przestrzeni starej elektrowni oraz „w cieniu” zawieszonego nad głowami publiczności, legendarnego amerykańskiego bombowca z II wojny światowej B-24 Liberator. W maju zaś zamieniamy scenerię z industrialnej na niezwykle klasyczną – Zamek Królewski w Warszawie.
Ta niesamowita sceneria stanowi tło Koncertu, prezentującego kanony polskiej pieśni patriotycznej, odtworzonej we współczesnych aranżacjach z szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego i z zachowaniem polskiej harmonii. Interpretacje te są atrakcyjne zarówno dla współczesnego polskiego odbiorcy (w tym młodego pokolenia), jak i oderwanych od naszej historii i tradycji obcokrajowców.
Muzyka stanowiąca tło do pieśni patriotycznych, zarówno tych znanych jak i zupełnie zapomnianych, będzie swoistym połączeniem stylów – od harmonii pierwowzorów, muzyki etnicznej i symfonicznej, po współczesne brzmienie aranżacji jazzowych.
Data:
piątek, 11.11.2022, 20:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Lokalizacja:
Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79
00-844 Warszawa
Bilety:
Wstęp bezpłatny - wejściówki - 0 PLN
