Stała ekspozycja poświęcona jest egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939–1943, a także wydarzeniom na tym obszarze w trakcie II wojny światowej.
Scenerię dla ekspozycji stanowi surowa, modernistyczna bryła budynku proj. arch. Szczepana Wrońskiego. Nietypowe rozwiązanie architektoniczne – umieszczenie w czterech szklanych tubusach rosnących sosen, które upamiętniają miejsca egzekucji – pomaga odczuć klimat miejsca. Przez przeszklone ściany obiektu widać cmentarz w Palmirach.
W Noc Muzeów zwiedzanie dostępne jest w godz. 12:00 – 19:00
Spacer Pamięć i przeszłość jako doświadczenie współczesności (godz. 17:00) to główne wydarzenie Nocy Muzeów w Palmirach. Stanowi zaproszenie do refleksji na temat propagandy, nekropolityki i tanatoturystyki. Jak przyroda współtworzy krajobraz pamięci i jak rozumiemy dzisiaj, w kontekście współczesnych wydarzeń, rolę miejsca pamięci?
W Noc Muzeów odbędą się również oprowadzania po Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry z pokazem filmu Miasto pamięci. Niemiecki terror w okupowanej Warszawie:
- godz. 12:00,
- godz. 14:00.
Na wydarzenia obowiązuje bezpłatny bilet do pobrania online lub w kasie Muzeum.
Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry upamiętnia ofiary zbrodni, jakich w czasie II wojny światowej na terenie puszczy Kampinoskiej dopuścili się naziści. W 21 masowych egzekucjach zginęło ponad 1700 obywateli polskich – Polaków i Żydów. Tereny Puszczy odegrały ważną rolę w dziejach walk o niepodległość – od powstania styczniowego 1863 roku po powstanie warszawskie 1944 roku. Położone jest w sercu Puszczy Kampinoskiej, ok. 30 km od Warszawy.
Na wystawie prezentowane są:
- wykazy nazwisk osób pomordowanych i spoczywających na cmentarzu,
- spisy egzekucji z datami dziennymi i liczbami ofiar,
- biogramy wybranych ofiar,
- fotografie, pamiątki związane z ich życiem prywatnym, społecznym i zawodowym przekazane przez najbliższych,
- niemieckie zaświadczenia o śmierci więźniów
- oraz fotokopie podziemnej prasy (Biuletyn Informacyjny 1940, 1941) z informacjami o egzekucjach,
- przedmioty z ekshumacji, które pozwoliły na identyfikację ofiar,
- korespondencja rodzin poszukujących bliskich,
- pisma i protokoły PCK.
Data:
sobota, 18.05.2024, 12:00 -19:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry
Lokalizacja:
Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry
Palmiry
05-152 Czosnów
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN