Pałacyk Konopackiego
W 2021 roku po wieloletniej rewitalizacji Pałacyk Konopackiego stał się drugą siedzibą Domu Kultury „Praga”.
„Konopacyk” jest nowocześnie zaprojektowanym wnętrzem, które pełni funkcję miejsca spotkań kulturalnych dla mieszkańców Pragi.
„Jesteśmy w Warszawie, na historycznej Nowej Pradze,na ul. Środkowej. Jeszcze 160 lat temu były to podwarszawskie nieużytki, gdzie hulał wiatr. A potem, jak w bajce, zjawił się on – Ksawery Konopacki – i zamienił te piaszczyste wydmy w złoto…” – tymi słowami varsavianista Adam Lisiecki zaczyna opowieść o założycielu Nowej Pragi.
Ksawery Konopacki jest uznawany za postać, która tchnęła życie w podwarszawskie nieużytki. Z jego dzieła mieszkańcy korzystają do dziś. W latach 60. XIX w. wybudował swój dom, powszechnie nazywany Pałacykiem Konopackiego. Jego projektantem był najprawdopodobniej Aleksander Jan Woyde. Był to symbol Nowej Pragi – pierwszy murowany budynek w tej okolicy, ze względu na dekoracyjność fasad zwany pałacykiem. Przed rozbiórką uratował go wpis do rejestru zabytków w 2005 r. Teraz ten XIX-wieczny zabytek przeszedł prawdziwą metamorfozę.
Od 17:00 do 19:00 ogłoszenie wyników konkursu literackiego oraz prezentacje nagrodzonych miniatur dramatycznych. Po nich (ok. 19:30) swobodna rozmowa o porażce z udziałem widowni, twórców i zaproszonych gości. Od 18:00 do 21:00 zaprosimy na spacery, w trakcie których poznacie historię Ksawerego Konopackiego i jego domu, zwiedzicie odrestaurowany budynek oraz posłuchacie o codziennej działalności Domy Kultury Praga.
Program Nocy Muzeów w DK TuPraga:
- godz. 17:00 – 21:00 – Udostępnienie Pałacyku dla zwiedzających
. - godz. 17:00 – 19:00 – Ogłoszenie wyników konkursu literackiego oraz prezentacje nagrodzonych miniatur dramatycznych.
. - godz. 18:00 – 21:00 – Spacery, w trakcie których poznacie historię Ksawerego Konopackiego i jego domu, zwiedzicie odrestaurowany budynek oraz posłuchacie o codziennej działalności Domy Kultury Praga.
. - ok godz. 19:30 – Swobodna rozmowa o porażce z udziałem widowni, twórców i zaproszonych gości.
Data:
sobota, 16.05.2026, 17:00 -21:00
Wykonawca / Organizator:
Dom Kultury TuPraga
Lokalizacja:
Dom Kultury TuPraga / Pałacyk Konopackiego
ul. Dąbrowszczaków 2
03-474 Warszawa, Praga-Północ
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN












