To jest naprawdę niesamowita wystawa. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Bo po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa, muzeum udostępnia szerokiej publiczności, tego rodzaju magazyn zbiorów. Będziesz mógł zobaczyć zbiory, które ze swojej natury stanowią część zakulisową muzeum.
Na wystawie w przyjętym porządku magazynowym, według autorskiej klasyfikacji muzealnych obiektów Piotra Szackiego, zobaczysz narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą i różnymi sposobami pozyskiwania żywności. M.in. zbieractwo, rybołówstwo, pszczelarstwo oraz rękodzieło i rzemiosła. Zachwycą Cię najstarsze zabytki pochodzące z połowy XIX wieku oraz najmłodsze obiekty – wyroby rzemieślnicze z lat 70. XX wieku.
Wystawie towarzyszy komponent multimedialny w postaci ramek cyfrowych, które prezentują pracę pokazywanych na wystawie narzędzi – zarówno ruch jak i dźwięk!
W kioskach multimedialnych będziesz mógł rozpoznać obiekt dzięki fotografiom, dowiedzieć się o nim więcej, poprzez opis, zdjęcia, artykuły.
Przy stole, który będzie gromadził widzów na warsztatach i spotkaniach wokół wystawy przygotowane są dwa stanowiska: jedno z dostępem do MUSNET-u – elektronicznego inwentarza zbiorów, w którym według numeru można znaleźć określony przedmiot i zapoznać się z opracowaną dla niego tzw. karta katalogu naukowego. Przy drugim stanowisku odsłonisz tajniki pracy etnologa: badacza terenowego i muzealnika. Do Twojej dyspozycji będą kwestionariusze, notatki terenowe, opracowania, i fotografie z badań. Na wiszącym ekranie zobaczysz filmy związane z pracą etnografa.
Muzeum jest nieczynne w święta ustawowo wolne od pracy.
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Etnograficzne
Lokalizacja:
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
Bilety:
Bilet normalny - 19 PLN
Bilet ulgowy - 10 PLN
Wstęp bezpłatny - 0 PLN