Trasa zwiedzania poprowadzi przez miejsca bardziej i mniej znane. Tematem przewodnim spaceru będzie okres dwudziestolecia międzywojennego, w tym rozpoczęcie budowy Sali Posiedzeń Sejmu w 1925 roku. Zwiedzający będą mieli okazję do przyjrzenia się z bliska architektonicznym detalom Sali Posiedzeń, zapoznania się z historią i współczesnością tego wyjątkowego miejsca, którego kształt nawiązuje do antycznego amfiteatru i Panteonu. Specjalnie na tę okazję zaprezentowane zostanę archiwalne zdjęcia Sali Posiedzeń Sejmu z lat 20. i 30. XX wieku, ukazujące perspektywę dawniej i dziś.
Każda osoba odwiedzająca Sejm otrzyma pamiątkowy folder opowiadający o losach półrotundy Sali Posiedzeń Sejmu.
Ponadto przed budynkiem Sejmu zlokalizowane będzie stanowisko Wirtualnego Teatru Historii – „Historia 1917-1925. Magia i entuzjazm odradzającej się Rzeczypospolitej, wspaniałe zdjęcia czołowych polskich fotografów sprzed 100 lat”.
Gości Nocy Muzeów zapraszamy także na słodki poczęstunek, edukacyjne warsztaty kulinarne (kuchnia lat 20. i 30.) wykonane przez Muzeum w Wilanowie oraz na pokaz tańca i piosenek „Starej Warszawy” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Promyki.
Na zwiedzających będzie czekać kawiarenka retro z eksponatami, m. in. gramofonem z tubą, telefonem, maszyną do pisania oraz ekranem, na którym będą wyświetlane filmy o międzywojennej Polsce. Na stanowiskach stereoskopowych będzie też można obejrzeć z trójwymiarowymi zdjęciami Warszawy z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia.
Wśród atrakcji będą również: atelier fotograficzne – kącik fotograficzny z natychmiastowym wydrukiem zdjęcia, wystawa starych aparatów, warsztaty rekonstrukcyjne (drukarnia), wielkoformatowe puzzle oraz sejmowy QUIZ z nagrodami
Zwiedzanie w godz. 19:00 – 24:00
Organizatorzy zapraszają do Działu Przepustek przy ulicy Wiejskiej 4/6/8. (wejście HI, HII)
Wszystkim chętnym organizator przypomina o obowiązku posiadania ze sobą dokumentu tożsamości. Osoby wchodzące do budynku poddają się kontroli pirotechnicznej przy użyciu specjalistycznych urządzeń technicznych dokonanej przez funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa i strażników Straży Marszałkowskiej. Kontrola obejmuje także bagaż osób wchodzących do budynku.
Zakazane jest wnoszenie przedmiotów, które mogą być wykorzystane do zakłócenia spokoju lub naruszenia powagi Sejmu.
Strażnik nie zezwoli na wejście do budynków osobie:
- odmawiającej poddania się kontroli,
- która swoim zachowaniem narusza powagę Sejmu lub Senatu
- która nie ma stosownego ubioru odpowiadającego powadze miejsca
Data:
sobota, 17.05.2025, 19:00
Wykonawca / Organizator:
Sejm Rzeczypospolitej
Lokalizacja:
Sejm Rzeczypospolitej
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa - Śródmieście
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN